Przyczyny decyzji odmownej o pożyczce – czemu odmówiono Ci pożyczki?
Pożyczając pieniądze w banku czy instytucji finansowej musimy mieć świadomość, że nie zawsze decyzja o przyznaniu pieniędzy będzie pozytywna. Jest kilka powodów, które mogą przyczynić się do takiej sytuacji. Niektóre są dość banalne, wynikają z nieuważnego wypełniania wniosku, inne zaś pokazują, że nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Zanim jednak skierujemy swoje kroki do banku lub znajdziemy w Internecie interesującą nas ofertę, dobrze jest dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę i o czym pamiętać, by nie rozczarować się w najważniejszym momencie.
Przyczyny odmownej decyzji kredytowej – nieważny dowód tożsamości
By ubiegać się o pożyczkę czy kredyt należy legitymować się ważnym dowodem osobistym. To najważniejszy dokument stwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo. Bez ważnego dowodu żadna instytucja nie udzieli nam pożyczki. Warto pilnować terminu ważności tego dokumentu i w odpowiednim momencie go wymienić.
Na wymianę dowodu będziemy czekać maksymalnie do 30 dni, jednak rzeczywistość pokazuje, że dzieje się to zdecydowanie szybciej. Z nieważnym dowodem tożsamości nie uzyskamy pożyczki, ale też nie załatwimy żadnych innych spraw urzędowych, nie kupimy artykułów na raty. Już dziś warto zerknąć na datę końca ważności własnego dowodu osobistego.
Niespłacona pożyczka w danej firmie
Pożyczamy zarówno w bankach, jak i przez Internet. Zdecydowanie trudniej uzyskać pożyczkę w tej pierwszej instytucji. Jeśli nie zalegamy w banku ze spłatą jednego kredytu i nie jesteśmy zadłużeni, możemy wnioskować o kolejny kredyt. W firmach udzielających gotówki przez Internet często bywa tak, że musimy spłacić jedną pożyczkę, by wnioskować o kolejną. Wszystko jednak zależy od polityki firmy. Są instytucje, które wyrażają zgodę, by wiarygodny klient posiadał równocześnie dwie pożyczki i systematycznie je spłacał.
Błędy we wniosku pożyczkowym
Kiedy chcemy pożyczyć pieniądze w banku, możemy tego dokonać przez aplikację danej instytucji lub udając się do placówki stacjonarnej. Tam konsultant wypełni wniosek, przedstawi ofertę, sprawdzi dokumenty. W tym przypadku błędy we wniosku pożyczkowym zdarzają się bardzo rzadko. Częściej do takich sytuacji dochodzi, gdy sami wnioskujemy o pożyczkę przez Internet (sprawdź ranking drmowych chwilówek TwojaPierwszaPożyczka.pl). Należy uważnie wpisywać dane, wypełnić wymagane pola, by wniosek mógł trafić do weryfikacji.
Niespełnione warunki formalne – wiek, brak konta bankowego lub telefonu
Każda instytucja udzielająca pożyczek ma wymagania, którym trzeba sprostać. Jest to między innymi wiek pożyczkobiorcy. Osoba, która nie spełni tego wymagania nie otrzyma pozytywnej decyzji. To samo tyczy się między innymi obywatelstwa czy posiadania osobistego konta bankowego czy numeru telefonu komórkowego. Konsultant w banku zazwyczaj na początku informuje klienta o wymaganiach. Jeśli jednak korzystamy z internetowej platformy pożyczkowej, warto te informacje przeczytać na stronie pożyczkodawcy.
Istniejące zadłużenie a negatywna deyzja kredytowa
Najczęściej jednak otrzymujemy decyzję negatywną, jeśli posiadamy zadłużenie, nie spłacamy regularnie rat wcześniej otrzymanych kredytów. Każdy pożyczkodawca ma obowiązek sprawdzić klienta w bazach danych o zadłużeniach. Mowa o bigu Krajowy Rejestr Długów (jak sprawdzić siebie?) czy o Biurze Informacji Kredytowej. Informacje w nich zawarte pokazują aktualny stan zadłużenia klienta (także popularnych chwilówek).
O ile banki dość rygorystycznie podchodzą do tej kwestii i odrzucają osoby z niewielkim nawet zadłużeniem, o tyle internetowe instytucje pożyczkowe podchodzą do każdego indywidualnie. By jednak starać się o wyższy kredyt, nie należy mieć żadnych zaległych, niespłaconych rat. Powyższe sytuacje pokazują, że decyzja odmowna w przypadku wnioskowania o pożyczkę może wynikać z różnych czynników. Warto mieć tego świadomość.