Poprawa częstotliwości kursowania tramwajów w Szczecinie dzięki zwiększeniu liczby motorniczych

Poprawa częstotliwości kursowania tramwajów w Szczecinie dzięki zwiększeniu liczby motorniczych

Od następnego poniedziałku mieszkańcy Szczecina będą mogli korzystać z lepszego połączenia tramwajowego, jako że wraca do normalnego funkcjonowania linia tramwajowa numer 8. Wcześniej, w okresie jesieni, nastąpiły cięcia w rozkładzie jazdy tej linii, ponieważ brakowało personelu do obsługi pojazdów. Sytuacja ta jednak uległa zmianie, gdyż do kadry dołączyli nowi motorniczy, którzy ukończyli szkolenia.

Tramwaje na linii 8 będą teraz jeździć przez cały tydzień, co oznacza, że zarówno w dni robocze, jak i w weekendy mieszkańcy miasta będą mogli z nich skorzystać. Nie tylko linia 8 doświadczy zmian – także rozkład jazdy linii „10” ulegnie modyfikacji.

Obecnie tramwaje na linii 8 kursują jedynie w dni robocze podczas godzin szczytu, podczas gdy linia 10 działa przez cały tydzień od rana do wieczora. Jednak po wprowadzeniu zmian od 19 lutego, tramwaje na linii 8 będą jeździć przez cały tydzień od rana do wieczora, a tramwaje na linii 10 będą kursować w dni robocze od rana do wieczora, w soboty od 9:00 do 17:30, oraz w niedzielę i święta od 10:00 do 17:30.

Obie linie pokrywają ten sam odcinek między Kwiatową a Bramą Portową. Po wprowadzeniu zmian, liczba połączeń między Gumieńcami a centrum miasta znacznie wzrośnie. Dodatkowo, na liniach 6 i 7 zostaną skorygowane godziny odjazdów w dni robocze i soboty.

Poprawa częstotliwości kursowania tramwajów jest możliwa dzięki stopniowemu zwiększaniu liczby motorniczych. Przewoźnicy udało się wydobyć z kryzysu kadrowego spowodowanego pandemią Covid-19. Przez dłuższy czas nie można było szkolić nowych motorniczych ze względów sanitarnych. Przed pandemią, spółka Tramwaje Szczecińskie prowadziła średnio dwa kursy na motorniczych rocznie, obecnie organizuje ich cztery, aby nadrobić niedobory.

Kursy te cieszą się dużym zainteresowaniem, z każdym zgłasza się kilkadziesiąt osób. Kurs, który rozpoczął się w październiku, ukończyło 12 osób. Do kolejnego, który rozpoczął się w styczniu, zgłosiło się 14 osób. Tramwaje Szczecińskie planują przeprowadzić następną rekrutację motorniczych w kwietniu, po wakacjach i prawdopodobnie pod koniec roku.