Planowana obwodnica w Rusinowie znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców

Planowana obwodnica w Rusinowie znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców

Rusinowo, mała miejscowość w gminie Wałcz, ma szansę na znaczne poprawienie komfortu i bezpieczeństwa swoich mieszkańców. Wszystko za sprawą planowanej do budowy obwodnicy. Nowa droga, która zostanie wybudowana jako część drogi krajowej nr 22, będzie omijała Rusinowo od wschodu. Czteroipółkilometrowy odcinek trasy ma na celu przede wszystkim odciążenie miejscowości od ruchu tranzytowego – jak wyjaśnia Łukasz Lendner z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

Jak tłumaczy Lendner, choć obwodnica nie jest dużych rozmiarów, dla mieszkańców to ogromna zmiana. Aż 30% ruchu na drogach w miejscowości stanowią samochody ciężarowe. Obecność takiego ruchu, zwłaszcza tranzytowego, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w małych społecznościach. Wyprowadzenie tego ruchu poza granice miejscowości zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo dzieci i dorosłych poruszających się po chodnikach.

Realizację inwestycji powierzono firmie Budimex, która wykona prace za kwotę niemal 55 milionów złotych. Zakończenie budowy obwodnicy planowane jest na 2027 rok.