Piknik Zdrowia i profilaktyki onkologicznej na Jasnych Błoniach

Piknik Zdrowia i profilaktyki onkologicznej na Jasnych Błoniach

Fundacja „Pokonaj Raka” we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta organizuje Piknik Zdrowia. Wydarzenie zaplanowano na 10 sierpnia 2023 roku i potrwa od godziny 9.00 do 17.00. Miejscem wydarzenia będą Jaskie Błonia w Szczecinie.

Piknik jest częścią szerszego projektu – OnkoTour, który to rajd rowerowy ma za zadanie promować profilaktykę onkologiczną, edukować społeczeństwo o prawach pacjenta oraz wspierać osoby walczące z nowotworami. Trasa rajdu biegnie z Wrocławia do Świnoujścia i liczy blisko 600 km. Wszystko to odbywa się w dniach od 5 do 12 sierpnia, a uczestnicy to między innymi osoby związane z onkologią, pracownicy Rzecznika Praw Pacjenta oraz wolontariusze pomagający chorym.

Podczas pikniku będzie możliwość skorzystania z wielu bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, nawet bez skierowania. Do dyspozycji uczestników będą m.in.: mammobus, konsultacje ortopedyczne, dermatologiczne (badanie znamion), dietetyczne czy fizjoterapeutyczne, badanie poziomu cukru i ciśnienia krwi czy badanie zawartości tlenku węgla we wdychanym powietrzu przy użyciu smokerlyzera.

Organizatorzy przygotowali także dodatkowe atrakcje takie jak: analiza składu ciała, nauka samobadania piersi, pokaz wyposażenia karetki czy szkolenia z pierwszej pomocy. W programie znalazły się również stoiska informacyjno-edukacyjne różnych instytucji jak Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 PUM w Szczecinie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, Rzecznik Praw Pacjenta, Narodowy Fundusz Zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie i inne.