Ogród Dendrologiczny w Glinnej pod Szczecinem

Ogród Dendrologiczny w Glinnej pod Szczecinem

W Puszczy Bukowej, niedaleko wsi Glinna, około 30 kilometrów pod Szczecinem, można znaleźć ogród dendrologiczny im. prof. Jerzego Tumiłowicza, którego historia sięga 1823 roku.

Miejsce relaksu

Ogród Dendrologiczny w Glinnej to miejsce, które warto odwiedzić o różnych porach roku, gdyż w każdym sezonie tamtejsze rośliny ukazują swoje unikatowe piękno. Obiekt to doskonała lokalizacja na niespieszny spacer, który dodatkowo oferuje walory edukacyjne. Zdecydowanie jest to okolica, w której można zregenerować siły i zrelaksować się, dzięki bliskiemu kontaktowi w przyrodą.

Historia Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej

Początkowo w ogrodzie sadzono wyłącznie rodzimą roślinność, jednak jakiś czas później ogród wzbogacono o kilkadziesiąt okazów drzew obcego pochodzenia. Pełniły one funkcję ozdobną, dodawały otoczeniu różnorodności, ale zajęto się również ich badaniem, np. pod kątem odporności na mróz.

Rozkwit ogrodu to lata ‘70 XX. wieku. Wtedy opiekę naukową nad ogrodem objęło Arboretum SGGW w Rogowie. Cały teren gruntownie oczyszczono, zajęto się lepszym jego zagospodarowaniem i zorganizowaniem lepszego układu obecnych oraz planowanych nasadzeń. Współcześnie na powierzchni 3,80 ha ogrodu rośnie w sumie 800 gatunków drzew i krzewów egzotycznych, pochodzących z różnych kontynentów. Obecnie miejsce to zarządzane jest przez Nadleśnictwo Gryfino.

Mamutowiec olbrzymi i inne wyjątkowe okazy

Ogród Dendrologiczny w Glinnej słynie w całej Polsce z tego, że rośnie tu kilka wyjątkowych okazów roślin. Wśród nich warto wymienić obumarły już mamutowiec olbrzymi, który osiągnął nie lada wysokość 40 metrów i gigantyczny obwód 142 cm. Drzewa z tego gatunku zawsze uzyskują potężne rozmiary i „dożywają” sędziwego wieku. Na uwagę zasługują również wielka, 40-metrowa jodła olbrzymia czy sporych rozmiarów orzesznik pięciolistkowy (32 metry wysokości i 78 cm obwodu) i niemały cyprysik żywotnikowaty. Ciekawostkę stanowi również kielichowiec chiński – relatywnie nowo odkryty gatunek roślin (odkryto go w Chinach w 1963 roku).

Wszystkie okazy zgromadzonych na miejscu roślin opatrzono specjalnym kodem QR, który pozwala poznać ich nazwy i charakterystykę.

Sezon i godziny otwarcia

Ogród Dendrologiczny w Glinnej działa sezonowo, a dla odwiedzających otwarty jest w okresie wiosenno-letnim i wczesno-jesiennym, a dokładniej w dniach od 15 marca do 31 października. W tym czasie obiekt czynny jest w godzinach od 09:00 do 18:00 (dni robocze) oraz od 10:00 do 19:00 (soboty i niedziele).

Warto dodać, że wstęp do ogrodu jest zupełnie bezpłatny. Zakazem objęte jest jednak wchodzenie na ten teren z psami oraz jazda na rowerze. Obowiązuje również zakaz rozpalania ognisk i grillowania.