Odnowa placu Batorego w Szczecinie: nowa fontanna i place zabaw w ramach inwestycji wartych 6,1 mln zł

Odnowa placu Batorego w Szczecinie: nowa fontanna i place zabaw w ramach inwestycji wartych 6,1 mln zł

Po uzyskaniu kontroli nad terenem i jego odpowiednim zabezpieczeniu, wykonawca przystąpił do realizacji pierwszej fazy prac budowlanych na szczecińskim placu Batorego. Zakończenie całego projektu jest zaplanowane na wrzesień bieżącego roku, a koszty inwestycji wyniosą ponad 6,1 miliona złotych brutto.

Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji, podaje, że początkowo skupiono się na zabezpieczeniu drzew i odpompowaniu wody ze zbiornika przeciwpożarowego, co umożliwiło jego demontaż. Po wykonaniu tych czynności, pozostałości po zbiorniku zostały przykryte piaskiem. Równolegle rozpoczęły się prace nad budową ścianek oporowych.

Jednym z istotnych elementów rewitalizacji placu Batorego będzie nowa fontanna, która zostanie zainstalowana na miejscu dotychczasowego basenu przeciwpożarowego. Fontanna zaprojektowana jest na planie koła o średnicy 21 metrów i wyposażona będzie w 7 podświetlanych dysz. Sześć z nich umożliwi tworzenie dowolnych efektów wodnych do wysokości 3,5 metra, zaś z dyszy centralnej będzie mógł wystrzelić strumień wody na wysokość do 9,5 metra.

W ramach projektu powstaną również dwa place zabaw z grami podwórkowymi dla dzieci. Planuje się też przebudowę dróg dla pieszych, częściowo pokrytych nawierzchnią mineralną. Po stronie wschodniej placu zostanie wymieniona nawierzchnia chodnika i miejsc postojowych dla samochodów. Na terenie placu zaplanowano instalację ławek, siedzisk, koszy na odpadki i stojaków rowerowych, a także montaż oświetlenia parkowego. Przewiduje się również posadzenie nowych roślin.

Projekt nadzorowany jest przez Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin, a wykonawcą inwestycji jest firma RSK Wolin Sławomir Zinow. Oczekiwane zakończenie prac to trzeci kwartał bieżącego roku.