Obchody urodzin Szczecina: Wręczenie tytułów Ambasadora i Medali za Zasługi

Obchody urodzin Szczecina: Wręczenie tytułów Ambasadora i Medali za Zasługi

5 lipca jest dniem ważnym dla wszystkich mieszkańców Szczecina, bowiem to właśnie wtedy obchodzone są urodziny miasta. Rok 1945, a dokładnie jego piąty dzień lipca, to moment, kiedy polska administracja zyskała pełną kontrolę nad Szczecinem. Od wielu lat, podczas tych uroczystości, przyznawane są prestiżowe tytuły Ambasadora Szczecina oraz Medale za Zasługi dla Miasta.

Tegoroczne świętowanie obejmowało specjalną sesję Rady Miasta Szczecina, która odbyła się w środę. Wśród osób nagrodzonych tytułem Ambasadora znalazła się Agnieszka Skrzypulec-Szota – znana żeglarka oraz duet producentów muzyki elektronicznej Catz`n Dogz.

Agnieszka Skrzypulec-Szota to utalentowana zawodniczka, reprezentująca Polskę w żeglarstwie, szczególnie w klasyfikacji 470. Część jej osiągnięć stanowi udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w latach 2012, 2016 i 2020. Ukoronowaniem jej sportowej kariery było zdobycie srebrnego medalu na olimpiadzie w Tokio oraz złotych medali na mistrzostwach Europy i świata w 2017 roku.

Duet Catz`n Dogz tworzą dwaj producenci muzyczni – Grzegorz Demiańczuk i Wojciech Tarańczuk. Ich kariera na scenie muzyki klubowej trwa już od dwóch dekad. Zdobyli oni uznanie publiczności na całym świecie – od Stanów Zjednoczonych, przez Japonię po Nową Zelandię. Są również doceniani za remiksy utworów innych artystów i regularnie otrzymują pozytywne recenzje od krytyków muzycznych.

Podczas święta miasta wręczono także Medal za Zasługi dla Miasta. Uhonorowany nim został Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki. Jest on renomowanym specjalistą w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. W 2011 roku przewodził zespołowi Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który przeprowadził pierwszy udany przeszczep płuc w Szczecinie. Profesor Grodzki ma na swoim koncie również tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina.