Na wody Odry powraca turystyczny prom Bez Granic

Na wody Odry powraca turystyczny prom Bez Granic

Tego lata turyści odwiedzający Pomorze Zachodnie znowu będą mogli skorzystać z oferty rejsów promem nazwanym „Bez Granic”. Jednostka ta pozwala dostać się na niemiecki brzeg Odry.

Bez Granic łączy dwa brzegi Odry

Rejsy promem były odwoływane przez dwa sezony z rzędu – w 2020 i 2021 roku, a wszystko z powodu pandemii. Jednak w tym roku bocznokołowiec Bez Granic znowu wypłynie na wody Odry.

Prom jest śródlądowy i porusza się po Odrze. Swój rejs rozpoczyna na wysokości Gozdowic (gmina Mieszkowice), a kończy w Güstebieser Loose poza granicą Niemiec. Łączy on dwa położone po dwóch stronach rzeki miasta i stąd też wzięła się jego symboliczna nazwa – „Bez Granic”. Równocześnie pełni on funkcję punktu granicznego Gozdowice-Güstebieser Loose, czyli pierwszego w Polsce, promowego przejścia granicznego na Odrze. Podróż promem skraca również dystans do Berlina.

Na prom można wejść pieszo, ale można także wjechać samochodem, motocyklem czy rowerem. Swoją działalność ta nowoczesna jednostka pływająca rozpoczęła w 2007 roku jako inicjatywa z funduszy Unii Europejskiej. Na pokładzie może znaleźć się sześć samochodów osobowych i 20 pasażerów jednocześnie.

Każdego roku Bez Granic kursuje w okresie od kwietnia do listopada przez sześć dni w tygodniu (od wtorku do niedzieli) w godzinach od 8:40 do 18:00. Warto dodać, że bocznokołowiec to typ statku śródlądowego, który posiada napęd umieszczony po obu burtach. Ma to zastosowane praktyczne, ale przy okazji nadaje promowi bardzo charakterystyczny wygląd. Dodatkowo Bez Granic ucharakteryzowano w taki sposób, by przypominał on promy pływające po rzece Missisipi w Stanach Zjednoczonych.

Ułatwienie dla rowerzystów

Prom Bez Granic od samego początku swojego istnienia był chętnie wykorzystywany przez zapalonych rowerzystów, którzy z jego pomocą przedostawali się na niemiecki brzeg Odry, by tam kontynuować swoją wycieczkę malowniczymi terenami położonymi wzdłuż polskiego i niemieckiego brzegu rzeki.

W tym roku – w okolicach lipca – dodatkowo ma zostać ukończona przebudowa dawnego mostu kolejowego przebiegającego się w Siekierkach oraz po stronie Niemiec. Cały ten teren ma zostać włączony do mapy regionalnych szlaków rowerowych. Prom Bez Granic pozwoli na łatwiejsze odkrywanie tych nowych ścieżek dla jednośladów.

Cennik Bez Granic

W tym roku w rejs promem wyruszy zupełnie nowa załoga, z kapitanem na czele. Dodatkowo cała jednostka została odświeżona i poddana konserwacji po okresie dwuletniej bezczynności. Dokładna data rozpoczęcia sezonu 2022 jeszcze nie została ujawniona, ale przedsiębiorstwo obsługujące prom poinformuje o tym z wyprzedzeniem w mediach społecznościowych.

Również tegoroczny cennik rejsów zostanie podany do informacji w późniejszym terminie. W minionych latach był to koszt 3 zł za jednego pasażera i 8 zł za jeden pojazd.