Na weekend: platforma widokowa w Widuchowej pod Szczecinem

Na weekend: platforma widokowa w Widuchowej pod Szczecinem

Około 50 kilometrów pod Szczecinem znajduje się relatywnie nowo powstała atrakcja województwa zachodniopomorskiego. Jest nią taras widokowy w Widuchowej, który zbudowano na szczycie Słowiańskiej Góry. Miejsce to zdecydowanie przykuwa uwagę i różni się od większości platform widokowych w całym kraju. Platforma widokowa w Widuchowej to świetny pomysł na krótki, weekendowy wypad za miasto!

Unikatowa platforma widokowa

Taras widokowy w Widuchowej to jedna z nowszych atrakcji przygotowanych dla turystów i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Platforma została oddana do użytku jesienią 2020 roku, a powstała w ramach unijnego projektu „Zrównoważona turystyka w Unikalnej Dolinie Dolnej Odry”.

Miejsce to znajduje się niedaleko granicy z Niemcami, na szczycie liczącej sobie 72,6 metra Słowiańskiej Góry, położonej w gminie Widuchowa na Równinie Wełtyńskiej nad Odrą. Taras zdecydowanie zwraca uwagę swoją nowoczesną konstrukcją i szaro-niebieską kolorystyką – jego spiralna forma i wyrazisty kolor są tak inne od tradycyjnych, drewnianych lub stalowych platform, zwykle o kanciastym kształcie.

Piękne widoki

Taras w Widuchowej ma 10 metrów wysokości i dwa poziomy, które stopniowo pną się do góry. Dolna strefa to część dedykowana do wypoczynku i konsumpcji – ustawione zostały tam ławki, a ogrodzenie częściowo osłania przed wiatrem. Natomiast górny poziom to właściwy punkt widokowy, a z jego szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na pobliskie miasta oraz Dolinę Dolnej Odry.

Dolina Dolnej Odry to mezoregion Pomorza i teren niezwykle malowniczy, a jego podmokły, wilgotny charakter przyciąga wiele gatunków ptaków, szczególnie tych wodno-błotnych. Regularnie spotkać tam można całe stara żurawi, a także rzadko występującego orła bielika, okolice te to więc prawdziwy raj dla ptasiarzy. Dolina ma długość w sumie 95 kilometrów i przebiega przez obszar od Cedyni, aż do Zalewu Szczecińskiego. Teren ten składa się przede wszystkim z torfowisk, bagien, zarośli i łąk.

Wskazówki praktyczne

Przy samej wieży wyznaczono niewielką, oficjalną przestrzeń do parkowania. Samochód pozostawić można jednak również przy pobliskiej ulicy Ogrodowej lub też w centrum Widuchowej, np. przy kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Aby dojść do platformy, wystarczy kierować się leśną ścieżką odchodzącą od parkingu, którą oznaczono tabliczkami – jest to oficjalna, wytyczona trasa kierująca się prosto do platformy widokowej. Droga zajmuje pieszo około 10 minut. Po jakimś czasie na trasie pojawiają się szerokie schody – po pokonaniu kilkudziesięciu stopni dociera się na pierwszy poziom platformy.

Zarówno parking, jak i wejście na platformę widokową są bezpłatne.