Kontrowersje wokół "Zielonego Ładu" i zatrzymania importu żywności z Ukrainy – debata na antenie Radia Szczecin

Kontrowersje wokół "Zielonego Ładu" i zatrzymania importu żywności z Ukrainy – debata na antenie Radia Szczecin

Tematem rozmów w „Kawiarence Politycznej” Radia Szczecin były kontrowersje dotyczące wprowadzenia inicjatywy „Zielony Ład”, a także zaprzestania importu żywności z Ukrainy. Dyskutujący podjęli próbę znalezienia winnych tych działań.

Jarosław Rzepa, reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe, wskazał, że w najbliższą niedzielę do Berlina przybędzie około 3 tysiące rolników z całego kontynentu. Protestują oni przeciwko działaniom Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa. Rzepa twierdzi, że Wojciechowski przeniósł program rolny Prawa i Sprawiedliwości na poziom europejski, co wywołało sprzeciw rolników w całej Europie.

W odpowiedzi na te zarzuty, Rafał Niburski, przewodniczący klubu PiS w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, stwierdził, że nie można obarczać całą odpowiedzialnością jednego członka Komisji Europejskiej. Wyjaśnił, że Komisja Europejska nie składa się wyłącznie z reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości, lecz z 27 komisarzy oraz przedstawiciela do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wskazał, że każda decyzja wymaga poparcia przynajmniej połowy składu Komisji, co oznacza, że Wojciechowski nie mógł działać samodzielnie.