Kontenery z Unikonu – upadek dawnego giganta przemysłu szczecińskiego

Kontenery z Unikonu – upadek dawnego giganta przemysłu szczecińskiego

Nie da się zaprzeczyć, jak kluczową rolę w handlu globalnym odgrywają dziś kontenery. Kiedyś jednym z graczy na tym rynku była szczecińska fabryka Unikon, specjalizująca się w ich produkcji. Niestety, po serii zmian i restrukturyzacji, firma upadła. Teraz na jej dawnej siedzibie znajduje się jedynie stos gruzu, a miejscem, gdzie kiedyś tętniło życie przemysłowe, teraz dominuje sklep z sieci dyskontów.

W czasie prywatyzacji Unikonu, pracownicy nie mieli wpływu na proces decyzyjny. Ale 15 października będzie im dane odpowiedzieć na pytanie: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”.

Po rozmowie z reporterem Radia Szczecin jedna z mieszkanek Płoni wspominała czasy świetności Unikonu: „Było nas tam bardzo dużo. Unikon wielokrotnie zmieniał swoją nazwę, ale kontenery zawsze były polskie. Teraz już ich nie ma. Tak po prostu firmę zlikwidowano.”

Zdziwiona, że w kraju o tak rozbudowanej przemyśle nie opłaca się produkować kontenerów, dodała: „Czasami, kiedy dojeżdżam do Szczecina, nadal rozpoznaję te unikonowskie kontenery.”

Podkreśliła też, jak znaczący wpływ Unikon miał na lokalną społeczność. „Całe osiedle było zatrudnione w Unikonie. Ten budynek to był unikonowski blok. Firma wybudowała nawet przychodnię – za nasze wspólne pieniądze. Było również przedszkole i Unikon pomagał…”