Koniec miesięcznego protestu aktorów – Teatr Współczesny w Szczecinie uzyskuje dodatkowe fundusze

Koniec miesięcznego protestu aktorów – Teatr Współczesny w Szczecinie uzyskuje dodatkowe fundusze

Zakończył się blisko czterotygodniowy protest artystów związanych z Teatrem Współczesnym, który odbywał się w Szczecinie. Po długich negocjacjach, zespół teatralny doszedł do porozumienia z lokalnymi władzami miejskimi, uzyskując dodatkowe środki finansowe przeznaczone na zwiększenie płac.

Aktorzy oficjalnie zapoczątkowali swój protest w wyniku dyskusji, która miała miejsce podczas sesji rady miasta w lutym. Wywołała ją Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina, która porównała teatr do przedsiębiorstwa, które powinno samo generować dochody na swoje utrzymanie.

Sytuacja uległa zmianie po spotkaniu, które odbyło się w piątek 22 marca. Podczas rozmów między reprezentantami teatru a urzędnikami miasta, aktorom udało się przekonać stronę miejską do przyznania dodatkowych 280 tysięcy złotych na podwyżki oraz minimum 700 tysięcy złotych na cele produkcyjne i codzienną działalność teatru. Aktorzy podkreślają, że uzyskane w ten sposób fundusze staną się stałym elementem tzw. dotacji podmiotu, co zapewni stabilne funkcjonowanie instytucji.