Już latem otwarcie Teatru Letniego w Szczecinie. Jaki program szykuje się na inaugurację?
Znana jest już data wielkiego otwarcia Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie. Miejsce to było przez około dwa lata remontowane i przebudowywane. Jednak już tego lata deski teatru nareszcie powitają wielu różnych artystów.
Szczecińskie Dni Otwarte
Inauguracja nowego obiektu kulturalnego odbędzie się w dniach 29-31 lipca. Pierwszy dzień otwarty stanie pod znakiem artystów związanych ze Szczecinem oraz innowacyjnego spektaklu teatralno-muzycznego. Koncerty potrwają w godzinach od 18:00 do 21:00, a zaraz później na deskach teatru zaprezentowany zostanie spektakl „Lorem Ipsum Show”. Widowisko multimedialne również stanowić będzie hołd dla miasta, gdyż na scenie wystąpi ponad 40 artystów-Szczecinian, a autorem całego konceptu jest inny szczeciński artysta, Aleksander Różanek. Dodatkowo spektakl nawiązywać będzie do historii Szczecina. Pod względem muzycznym całe widowisko będzie niezwykle bogate: ze sceny wybrzmi zarówno hip-hop, r&b czy dubstep, jak i muzyka klasyczna.
Dzień patronki
Drugi dzień wydarzenia, czyli 30 lipca stanie pod znakiem patronki Teatru Letniego – Heleny Majdaniec. Najpierw, w godzinach od 12:00 do 16:00, przygotowany zostanie bogaty program atrakcji rodzinnych. Następnie na scenie zagrają zespoły Arfik, Los Cafe oraz After Blues, nie zabraknie również występu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.
Zwieńczeniem całego dnia będzie koncert zatytułowany „Było tak już raz”. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 20:00, a zaprezentowane zostaną podczas niego największe przeboje Heleny Majdaniec, patronki Teatru Letniego. Wszystkie utwory wybrzmią w nowoczesnych aranżacjach, a o akompaniament zadbają Szczecin Philharmonic Big Band i orkiestra Filharmonii w Szczecinie. Wszyscy występujący muzycy zadbają o ponadpokoleniowy charakter całego występu.
Krótka historia Teatru Letniego
Teatr Letni w Szczecinie powstał w latach 30. XX w. Amfiteatr znaleźć można w Parku Kasprowicza w Szczecinie, przy jeziorze Rusałka.
Jego pierwsza, wielka przebudowa miała natomiast miejsce w 1974 roku. Ówczesny projekt mający odświeżyć historyczną zabudowę przygotował amerykański architekt fińskiego pochodzenia – Eero Saarinen. Jako pierwszy na jego odnowionych deskach wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Warto wspomnieć, że w czasie występu wszystkie miejsca na widowni były zajęte.
Amfiteatr odświeżono następnie w 2000 roku. Kolejny gruntowny remont zaplanowano w roku 2015, a rozpoczęto go kilka lat później – w 2020 roku. Zmodernizowaniem tego miejsca zajęło się biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu, którego projekt zwyciężył w ramach otwartego konkursu.