Jakie są sposoby na łagodzenie objawów alergii oczu?
Swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk gałek ocznych to jedne z podstawowych objawów alergii oczu. Przyczyną jej występowania jest bezpośredni kontakt z alergenami, takimi jak kurz, pyłki czy sierść zwierząt. Jak załagodzić nieprzyjemne symptomy uczulenia?
Jakie są przyczyny występowania reakcji uczuleniowej?
Reakcja uczuleniowa w przypadku alergii oczu spowodowana jest odpowiedzią układu immunologicznego na działanie czynnika drażniącego, którego nie rozpoznaje. Najczęściej są nimi alergeny takie jak:
- kurz,
- pyłki,
- roztocza,
- zarodniki pleśni i grzybów,
- pyłki.
Wnikają one do oczu, natomiast organizm uczulonego zaczyna produkować substancje zwane histaminami, których obecność wywołuje stan zapalny.
Jak objawia się alergia oczu?
Choroby oczu, wśród których można wyróżnić również alergię, mają podobne objawy. Należą do nich:
- zaczerwienienie gałek ocznych,
- świąd,
- łzawienie oczu,
- uczucie ciała obcego w oku
- uczucie piasku pod powiekami,
- niewyraźne widzenie.
Powyższe objawy występują bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Alergia oczu może mieć charakter sezonowy, lecz w przypadku niektórych czynników drażniących, takich jak roztocza czy kurz, objawy pojawiają się niezależnie od pory roku.
Jak poradzić sobie z objawami alergii oczu?
Choroby oczu najczęściej wymagają zdiagnozowania przez lekarza okulistę, jednak w przypadku alergii właściwym specjalistą będzie lekarz alergolog. Przeprowadzi on testy, które pozwolą stwierdzić, na co dokładnie uczulony jest pacjent. W razie konieczności zaleci stosowanie leków przeciwhistaminowych (o działaniu ogólnoustrojowym) oraz kropli do oczu dostępnych na receptę. Alergia oczu sezonowa może być też leczona poprzez aplikowanie sztucznych łez. Tego rodzaju krople do oczu pozwalają je nawilżyć oraz usunąć ewentualne alergeny, które się do nich dostały. Podrażnione oczy można również przemywać płatkami kosmetycznymi nasączonymi naparem z rumianku bądź nagietka. W przypadku nasilenia objawów, alergia oczu powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Warto udać się zarówno do alergologa (zwłaszcza jeśli występują dodatkowe objawy na przykład świąd skóry), jak i do okulisty, aby upewnić się, że nie występują dodatkowo inne choroby oczu.
Profilaktyka alergii oczu
Działania profilaktyczne mają na celu uniknięcie wystąpienia nieprzyjemnych objawów uczuleniowych. Alergia oczu to specyficzna przypadłość, w przypadku której w pełni skutecznym działaniem prewencyjnym może być wyłącznie unikanie kontaktu z alergenem. W tym celu warto wyposażyć się na przykład w oczyszczacz powietrza oraz ograniczyć wychodzenie z domu w okresie pylenia. Bardzo istotna jest prawidłowa higiena oczu, w tym wybór wysokiej jakości preparatów, takich jak płyn do soczewek. Należy pamiętać, że alergia oczu może pojawić się również po użyciu niektórych kosmetyków czy leków. W takiej sytuacji należy zrezygnować z ich aplikowania, jednocześnie zgłaszając problem lekarzowi w przypadku zaobserwowania uczulenia na medykamenty. Choroby oczu wymagają leczenia, lecz stosowane leki nie powinny dawać tego typu efektów ubocznych.