Jak wygląda rynek pracy w Szczecinie?
Szczecin ze względu na położenie geograficzne stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tutaj port morski oraz liczne stocznie. W mieście kwitnie branża turystyczna przyciągająca podróżnych z kraju oraz z zagranicy – głównie z Niemiec. Nie brakuje tutaj zabytków oraz miejsc idealnych na odpoczynek tj. parki, restauracje oraz kawiarnie. Na terenie miasta powstała podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda rynek pracy w Szczecinie.
Podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec – oferty pracy w Szczecinie
Przemysł stoczniowy w Szczecinie podupadł na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Negatywne zmiany na rynku pracy nie przeszły wśród mieszkańców bez echa. Wielu z nich miało problemy ze znalezieniem nowej pracy. Niektórzy z nich musieli się przebranżowić. W innym przypadku groziłoby im długotrwałe bezrobocie. Obecnie gospodarka miasta odradza się. Wpływ na to ma m.in. podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Ponadto powstała tutaj podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oferty pracy w Szczecinie w dużym stopniu pochodzą od firm skupionych w tych strefach.
Stopa bezrobocia w Szczecinie
Praca w Szczecinie jest możliwa nie tylko dzięki dobrze rozwiniętej gospodarce morskiej. Liczne miejsca pracy oferuje Fosfan S.A. produkujący nawozy mineralne dla rolnictwa i ogrodnictwa. Prężnie rozwija się handel. Największe centra handlowe to CHR Galaxy oraz CH Kaskada. W mieście znajdują się liczne targowiska. Kwitnie także przemysł spożywczy. Szczeciński paprykarz od lat gości na sklepowych półkach na terenie całego kraju.
Stopa bezrobocia w Szczecinie w połowie roku 2022 wynosiła 3,2 %. W porównaniu do poprzedniego roku spadła ona o ponad pół procenta. Wzrost bezrobocia można było zaobserwować wraz z nadejściem pandemii. Przed kryzysem związanym z wirusem, który dotknął cały kraj, bezrobocie w Szczecinie w połowie 2019 roku wynosiło zaledwie 2,4 %.
Wpływ Niemiec na rynek pracy w Szczecinie
Niewielka odległość miasta Szczecin do granicy z Niemcami ma duży wpływ na rynek pracy w Szczecinie. Nasi zachodni sąsiedzi wspierają gospodarkę naszego kraju. Jako turyści wspierają oni następujące branże:
- hotelarstwo,
- gastronomia,
- turystyka.
Niemcy chętnie korzystają z usług kosmetycznych oraz fryzjerskich, zabiegów dentystycznych, medycyny estetycznej i zabiegów w SPA. Znaczna część Niemców decyduje się na regularne zakupy w Polsce, wspierając w ten sposób handel.
Położenie blisko granicy sprzyja podejmowaniu pracy za granicą. Wysokość pensji w Polsce w wielu branżach wciąż znacznie odbiega od wysokich zarobków w Niemczech. Kalkulator wynagrodzeń daje nam możliwość obliczenia wysokości pensji netto-brutto po wejściu Polskiego Ładu. Osoby o niskich dochodach mogą zaobserwować nieznaczny wzrost pensji. Często nie jest on wystarczający.
Mieszkańcy Szczecina podejmują się pracy za granicą bez konieczności opuszczania domów. Dojeżdżają oni codziennie do pracy do pobliskich niemieckich miasteczek. Znajdują w nich zatrudnienie jako pracownicy gastronomii, hotelarstwa, szpitali, domów starców, firm budowlanych oraz na produkcji. Za granicą cenieni są także elektrycy, fryzjerzy, masażyści, rehabilitanci oraz inni specjaliści.
Obecnie sytuacja na rynku pracy w Szczecinie wygląda bardzo dobrze. Miasto czerpie profity ze względu na niewielką odległość do Niemiec oraz dostęp do morza.