Ile korzyści może dać Ci inteligentny budynek?

Ile korzyści może dać Ci inteligentny budynek?

Jedną z najważniejszych kwestii w dzisiejszych czasach, jest bezpieczeństwo. Doceniamy je szczególnie w naszych domach, dlatego chcemy sukcesywnie podnosić jego poziom. Stan wolny od zagrożeń może zapewnić nam inteligentny budynek. Czyli system wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań. Dziś powiemy sobie o tym, jakie jeszcze inne korzyści, oprócz zwiększonego bezpieczeństwa, może przynieść Ci inwestycja w tego typu instalacje.

Zdalne zarządzanie przestrzenią domową

Ostatnio mówi się coraz więcej na temat inteligentnych systemów dla domów i budynków. Czy wiesz jednak, o co w nich chodzi? Rynek obfituje w nowoczesne sprzęty, takie jak Smart TV, czy rolety sterowane pilotem. Używane pojedynczo nie mają wiele wspólnego z inteligencją. Niemniej, gdy połączy się je w jeden system, już tak.

Inteligentny budynek to koncepcja, którą najlepiej wytłumaczyć na przykładzie. Wyobraź sobie, że wracasz do domu, np. po ciężkim dniu w pracy. Chcesz się zrelaksować, jednak nie masz siły parzyć kawę w ekspresie, przygotowywać kąpiel, czy szukać ulubionej playlisty muzycznej. Masz ochotę tylko rozsiąść się wygodnie w fotelu. System inteligentny może wyręczyć Cię we wszystkich tych czynnościach, które zabierają cenny czas. Twoim zadaniem jest sterować jego funkcjami, np. za pomocą smartfona.

Co zyskasz, jeśli zainwestujesz w inteligentny budynek?

Korzyści wynikających z tego typu rozwiązań, jest niezwykle wiele. Jeśli zdecydujesz się w nie zainwestować, możesz nie tylko zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojego domu, ale też pozytywnie wpłynąć na ogólny komfort i wygodę.

Współczesne systemy dla domów i budynków skupiają się nie tylko na monitoringu, ale przede wszystkim na inteligentnych czujnikach. Nie musisz się więc martwić, że pod Twoją nieobecność, intruz wtargnie na posesję. Czujniki wykrywają każdy podejrzany ruch, którego nie powinno być, gdy Ciebie nie ma w domu. Mogą też wysyłać powiadomienia bezpośrednio na Twój telefon oraz (w razie potencjalnego zagrożenia dla życia i zdrowia) do konkretnych służb, np. straży pożarnej, gdy wykryją ulatniający się gaz lub dym w budynku.

W kwestii bezpieczeństwa duże znaczenie mają również oszczędności. Te dwa zagadnienia niejako łączą się ze sobą. System smart w Twoim domu może wykryć, które urządzenie zużywa zbyt dużo energii. Jeśli zapomnisz wyłączyć żelazka, może aktywować inteligentne gniazdka, które wyłączą dany sprzęt automatycznie. Oszczędzasz zatem energię i swoje nerwy. Wszystkimi funkcjami inteligentnego budynku możesz sterować za pomocą aplikacji w telefonie. Możesz też ustalać własne harmonogramy i sceny, które będą automatycznie sterować poszczególnymi instalacjami w domu.

Potrzeby i możliwości

Inteligentne systemy składają się z wielu różnych rozwiązań. Dlatego przed instalacją, warto zapoznać się ze swoimi potrzebami, a także możliwościami budynku. Jeśli chcesz dobrać odpowiednie instalacje, jednak nie wiesz, które z nich wybrać jako pierwsze, skontaktuj się z odpowiednią firmą, która zajmuje się instalacją tego typu rozwiązań. Specjaliści pomogą Ci dobrać właściwe rozwiązania – adekwatnie do wymagań funkcjonalnych, jak również wizualnych.