Co dalej z kinem Pioner?

Co dalej z kinem Pioner?

Kino Pionier w Szczecinie idzie pod młotek – jedno z najstarszych kin na świecie ma zmienić właściciela. Jerzy Miśkiewicz, który jest jednym z współwłaścicieli Pioniera, postanowił sprzedać kino i przejść na emeryturę. Związane z tym pojawiają się obawy, że budynek przy alei Wojska Polskiego zmieni swoje przeznaczenie. Mieszkańcy Szczecina są jednak zgodni, że Pionier musi dalej działać jako kino.

Mieszkańcy miasta przejęci losem kina

Jerzy Miśkiewicz kupił Pioniera w połowie lat 90. ubiegłego wieku, a teraz chce sprzedać kino, aby przejść na zasłużoną emeryturę. W 2021 roku prowadzone były rozmowy z Urzędem Miasta Szczecin na temat wykupu Pioniera, ale transakcja nie doszła do skutku. Mieszkańcy miasta bardzo przejęci losem kina, które jest dla nich miejscem o wyjątkowym klimacie i historii, uważają, że kino musi pozostać i działać dalej.

Kilka słów o kinie

Kino Pionier w Szczecinie jest jednym z najstarszych kin na świecie, które wciąż funkcjonuje. Znajduje się ono w pięknym, zabytkowym budynku przy alei Wojska Polskiego, który w latach 60. XX wieku został specjalnie przystosowany do potrzeb kina.

W ciągu wielu dziesięcioleci Kino Pionier stało się jednym z symboli kulturalnych Szczecina, przyciągającym rzesze miłośników sztuki filmowej. Właściciele kina dbają o to, by w repertuarze znalazły się zarówno nowe produkcje, jak i klasyki kina światowego.