Huczne obchody 65. urodzin Opery na Zamku w Szczecinie. Wielkie powroty i emocjonujące debiuty

Huczne obchody 65. urodzin Opery na Zamku w Szczecinie. Wielkie powroty i emocjonujące debiuty

Nadchodzący, 2022 rok będzie znaczący dla Opery w Szczecinie. Instytucja będzie wówczas obchodzić swoje 65-lecie.

Powrót do korzeni

Opera na Zamku w Szczecinie będzie świętować swoje 65. urodziny bogatym programem atrakcji na cały rok. Wielkie powroty, nowe aranżacje i spektakularne premiery – przyszły rok będzie obfitować we wspaniale wydarzenia, które znajdą się w programie.

Nowy sezon zostanie otwarty sentymentalną produkcją o dużym znaczeniu – operetką zatytułowaną „Kraina uśmiechu” Franza Lehara w reżyserii Edmunda Waydy. Jej premiera przypomni odległe początki szczecińskiej opery. To właśnie ten spektakl zainaugurował otwarcie Opery w dniu 25 stycznia 1957 roku. Dwa spektakle „Krainy uśmiechu” zaplanowano na daty 1 i 2 stycznia 2022 roku.

Natomiast dwa tygodnie później, bo już 15 stycznia Joanna Tylkowska-Drożdż i Olga Bila wystąpią w recitalu z włoskim repertuarem.

Wielki debiut

Jednym z najważniejszych wydarzeń w Operze na Zamku będzie premiera „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego. Spektakl odbędzie się w dniu 19 marca. Będzie to wyjątkowe wydarzenie: rekordowe pod względem liczby aktorów występujących na jednej scenie i niezwykle wymagające – zwykle „Króla Rogera” wystawiają największe opery w Polsce. Będzie to więc ważny debiut tego spektaklu w Szczecinie.

Następne miesiące przyniosą kolejne premiery w szczecińskiej operze: 7 maja na scenie zobaczyć będzie można spektakl baletowy „Mały Książę” do muzyki stworzonej przez Gabriele Basilico, a 11 czerwca odbędzie się cykliczny koncert zatytułowany „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Tym razem lokalizacją wydarzenia będzie Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Huczne zakończenie sezonu

Na zakończenie sezonu w Operze na Zamku odbędzie się Gala Operowa z udziałem gościa specjalnego – znanej mezzosopranistki, Małgorzaty Walewskiej. Wydarzenie zaplanowano na

daty 25 i 26 czerwca. Podczas gali, pod kierownictwem dyrygenta Vladimira Kiradjieva zaprezentowane zostaną fragmenty oper, które zadebiutowały już w repertuarze Opery na Zamku.

We wrześniu na deski opery powróci także Wielki Turniej Tenorów. Będzie to już 21. edycja tej imprezy. Wydarzenie planowo odbędzie się w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec, który znajduje się w Parku Kasprowicza. Miejsce to ma już zostać do tego czasu wyremontowane.

Jak zwykle podczas imprezy śpiewacy-tenorzy z różnych zakątków świata zaśpiewają najpiękniejsze arie operowe i operetkowe oraz pieśni neapolitańskie, a najlepszego wykonawcę wybierze sama publiczność. Po raz pierwszy Konkurs Tenorów zaprezentowano widowni w dniu 11 lipca 1994 roku. Wielkim zwycięzcą został wówczas Walery Kostin.

Niespodzianka z archiwów

Wielkie powroty i emocjonujące debiuty muzyczne – to nie koniec atrakcji przygotowanych w ramach obchodów 65-lecia istnienia szczecińskiej opery. Jedną z wyjątkowych niespodzianek będzie opublikowanie archiwalnych dokumentów.

Redakcji poddane zostaną dobrze zachowane protokoły posiedzeń Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego sprzed 65 lat, które stanowić będą kanwę do powstania tekstu analitycznego na temat początków działalności opery w Szczecinie w latach 1956-1957.

Ponad sześć dekad historii

Opera na Zamku w Szczecinie powstała w 1956 roku, a pierwszy spektakl zaprezentowano publiczności w 1957 roku. Początkowo miejsce to funkcjonowało pod nazwą „Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego”. Pierwszym dyrektorem ówczesnej operetki był aktor Jacek Nieżychowski.

W 1958 roku instytucja została upaństwowiona – wtedy też rozpoczęła swoją działalność pod nazwą Państwowej Operetki w Szczecinie. Natomiast w 1966 roku została przemianowana na Teatr Muzyczny. Opera przeniosła się do Zamku Książąt Pomorskich, czyli obecnej siedziby, dopiero w 1978 roku. Nową erę w instytucji zainaugurowała premiera „Kuligu” według L. Schillera. W tym samym roku świętowano wystawienie pierwszej opery w historii tego miejsca.

Instytucja jest znana jako Opera na Zamku od 2000 roku.