Gdzie wybrać się na jesienny spacer w Szczecinie? 3 najbardziej malownicze lokalizacje
Regularna aktywność fizyczna to doskonały sposób na zastrzyk endorfin i poprawienie sobie humoru w czasie jesiennej chandry. Bezbłędnym wyborem ruchu – bez względu na wiek i kondycję – jest spacer. Chodzenie jest nie tylko zdrowe i przyjemne, ale przy okazji pozwala odkryć uroki jesiennej aury i lepiej poznać swoje miasto.
Gdzie warto wybrać się na jesienny spacer w Szczecinie? Oto lokalizacje, które nie tylko pozwalają na dynamiczny marsz, ale oferują również piękne widoki. To miejsca, które trzeba zobaczyć!
Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe położone jest z dala od centrum Szczecina, co sprawia, że miejsce to oferuje niezrównaną ciszę i spokój. Akwen zawdzięcza swoją nazwę malowniczemu odcieniu zieleni swoich wód, które nie tracą nic ze swojego uroku również w sezonie jesiennym. Wytyczona wokół niego trasa spacerowa pozwala rozprostować nogi, a przy okazji zanurzyć się w leśnej powodzi czerwieni, pomarańczu i złota.
Podczas spaceru można przy okazji zobaczyć kilka innych miejsc, w tym ruiny wieży Baresela, Polanę Widok, ruiny Pałacu Rodziny Toepffer czy Wzgórze Armatnie.
Jak dojechać?
Jezioro Szmaragdowe znajduje się na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”.
Cmentarz Centralny
Cmentarz Centralny nabiera wyjątkowego uroku jesienią, a w okresie po Wszystkich Świętych dodatkowo sprzyja zadumie. Warto wiedzieć, że jest to największy cmentarz w Polsce i trzeci w Europie. Długa historia tego miejsca (nekropolię otwarto w 1901 roku) ukształtowała je i nadała mu niepowtarzalnego charakteru.
We wschodniej części cmentarza wytyczono ścieżkę botaniczną, przy której znaleźć można unikatowe gatunki roślin, nie tylko europejskich, ale i północnoamerykańskich czy azjatyckich, a ustawione przy nich tabliczki prezentują ich nazwy. Można tam również wybrać się na spacer trasą historyczną, umożliwiającą podziwianie z bliska znajdujących się tam pomników upamiętniających ofiary konfliktów, kwatery wojennej, kaplicy inspirowanej architekturą romańską, XIX-wiecznego wiatraka holenderskiego, kwatery zasłużonych dla Szczecina, lapidarium i zabytkowych nagrobków. Cmentarz Centralny miał w założeniu przypominać park i zdecydowanie jest to zauważalne: sporą część nekropolii stanowią tereny zielone, szerokie aleje i żywopłoty.
Jak dojechać?
Cmentarz Centralny znajduje się we wschodniej części Gumieniec, pod adresem Ku Słońcu 125A.
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego to znany punkt w Szczecinie i swoista wizytówka miasta. Z trasy spacerowej o długości 500 metrów roztacza się widok na panoramę miasta, Odrę i port. Po drodze można podziwiać również fotogeniczną fontannę i trzy wyspy, a w centrum tych tarasów widokowych znajduje się rzeźba, która ukazuje walkę Herkulesa z Centaurem.
Miejsce to otaczają również ważne dla miasta budynki użyteczności publicznej: Muzeum Narodowe, Teatr Współczesny i Urząd Wojewódzki. Uwagę zwraca również efektowny, porośnięty bluszczem gmach Akademii Morskiej.
Jak dojechać?
Wały Chrobrego znajdują się na terenie Starego Miasta, przy nabrzeżu Odry Zachodniej.