Filharmonia w Szczecinie: wyjątkowy budynek o międzynarodowej renomie

Filharmonia w Szczecinie: wyjątkowy budynek o międzynarodowej renomie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie znajduje się w centrum miasta – na styku ulic Matejki i Małopolskiej, w okolicach placu Solidarności. Sama instytucja kulturalna rozpoczęła swoją działalność w 1948 roku, jednak obecny wygląd budynku Filharmonii to efekt innowacyjnego projektu i gruntownych zmian przeprowadzonych w 2014 roku.

Ikona nowoczesnej architektury europejskiej

Nowa siedziba Filharmonii zajęła miejsce dawnego Konzerthaus, czyli Domu Koncertowego. Budynek uzyskał nowoczesną i awangardową linię, dzięki czemu tchnął ducha w tradycyjną instytucję i prędko znalazł się w kanonie przykładów współczesnej architektury w Europie. Filharmonia w Szczecinie stała się również jedną z najbardziej charakterystycznych konstrukcji w duchu architektury ponowoczesnej w całej Polsce.

Budynkowi nadano zwracający uwagę, strzelisty kształt. Jego projekt powstał w pracowni architektonicznej Barozzi/Veiga z Barcelony. Wieczorami biała fasada Filharmonii podświetlana jest na różne kolory, a jej łuna widoczna jest już z daleka.

Laureat wielu nagród

Początkowo nowa siedziba Filharmonii podzieliła szczecinian – niektórzy docenili jej oryginalny design, inni zaś uznali, że jej projekt zbyt mocno kontrastuje z otoczeniem, np. ceglaną Komendą Wojewódzką czy gotyckim kościołem św. Piotra i Pawła. Dziś jednak strzelisty budynek stał się jednym z symboli miasta i stałych elementów szczecińskiej panoramy.

Warto dodać, że design Filharmonii doceniły liczne międzynarodowe instytucje. Został on uhonorowany m. in. prestiżową nagrodą im. Miesa van der Rohe za rok 2015 czy Eurobuild Awards 2014 w kategorii „Architectural Design of The Year”. Szczecińska Filharmonia została również laureatem konkursu „Designs of the Year” w 2015 roku, organizowanego przez Design Museum w Londynie, a także została wyróżniona przez serwis Bryla.pl.

Zachwycające wnętrza

Nie tylko sama konstrukcja, ale i wnętrze Filharmonii zostało starannie zaprojektowane. Robiąca wrażenie przestrzeń o ponad 12.000 metrów kwadratowych ulokowana została na czterech kondygnacjach. Na wejściu wszystkich odwiedzających wita przestronny hol główny. Kolejno zachwyca elegancka sala kameralna, efektowna złota sala symfoniczna, zwana również Salą Słoneczną, Galeria Poziom 4 oraz Galeria przy Cerkwi. Uwagę zwraca również przestrzenne, minimalistyczne foyer w całości w bieli. Budynek mieści również salę prób, sklepik z pamiątkami i wydawnictwami oraz kawiarnię.

Sala symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wyróżnia się doskonałą akustyką, co zawdzięcza precyzyjnej geometrii ścian i sufitu oraz sporymi możliwościami – koncert podziwiać mogą w jednym momencie aż 953 osoby. Natomiast sala kameralna zaprojektowana została dla 192-osobowej publiczności.

Wszyscy zainteresowani obejrzeniem Filharmonii od środka mogą to zrobić przez cały rok w piątki o godzinie 13:00. Wówczas organizowane są oprowadzania z przewodnikiem. Cała wycieczka trwa około 45 minut, a bilet kosztuje 5 zł za osobę. Można go zakupić na pół godziny przed turą zwiedzania.