Ekspert Uniwersytetu Szczecińskiego o roli kwalifikowanej kadry w przyciąganiu inwestorów

Ekspert Uniwersytetu Szczecińskiego o roli kwalifikowanej kadry w przyciąganiu inwestorów

Podczas niedawnej „Rozmowy pod krawatem”, prof. Jarosław Korpysa, specjalista ekonomii z Uniwersytetu Szczecińskiego, wyjaśniał znaczącą rolę dostępności kwalifikowanej siły roboczej dla przyciągania inwestycji. W swoim wywodzie odnosił się do dynamicznego rozwoju sektora offshore w naszym regionie.

W kontekście planowanego otwarcia kolejnej fabryki produkującej podzespoły do elektrowni wiatrowych w Szczecinie, oraz zapowiedzi duńskiej firmy Vestas na budowę drugiego zakładu, profesor Korpysa podkreślił wagę odpowiedniego zabezpieczenia kadrowego. Jak twierdzi, to właśnie dostępność kompetentnych pracowników jest kluczowym czynnikiem decyzyjnym dla potencjalnych inwestorów.

Według prof. Korpysy, uniwersytety i uczelnie wyższe naszego województwa reagują na te potrzeby rynku, tworząc specjalistyczne kierunki studiów skierowane na sektor offshoringowy. Ta świadoma strategia przyczynia się do decyzji takich firm jak duńska Vestas, które wybierają Szczecin na lokalizację swojej siedziby. Profesor zwraca uwagę, że żaden poważny inwestor nie zaryzykuje umieszczenia swojej działalności w miejscu pozbawionym odpowiedniego kapitału ludzkiego.

Wzmocnieniem tych słów będzie symboliczne wbicie kamienia węgielnego pod rozbudowę nowej fabryki Vestas, którego dokona król Danii Fryderyk X. Ceremonia ta odbędzie się w najbliższy piątek.