Dwudziestolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej: Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Dwudziestolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej: Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Narodowym w Szczecinie

W 2024 roku, przypada dwudziesta rocznica przyłączenia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji, szczecińskie Muzeum Narodowe przygotowało specjalne atrakcje dla odwiedzających. Wszystko to w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które obejmują program pełen ciekawych wydarzeń takich jak kuratorskie oprowadzania po wystawach i spotkania z konserwatorami zabytków. Dodatkową zachętą jest brak opłat za udział w tych wydarzeniach, choć w niektórych przypadkach wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Dnia 10 maja 2024 roku, w piątek, Muzeum Narodowe w Szczecinie przy ulicy Wały Chrobrego 3 otworzy swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych. O godzinie 16.00 i 17.00 odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich z tematycznym oprowadzaniem po Pracowniach Działu Konserwacji. Podczas tego wydarzenia, goście będą mieli okazję posłuchać opowieści o tajemnicach pracy konserwatora zabytków od Przemysława Manna, Głównego Konserwatora Zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie i jego zespołu. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

O godzinie 18.00, tym razem w Centrum Dialogu Przełomy przy placu Solidarności 1, odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Babska sprawa” w reżyserii Heleny Kwiatkowskiej. Film opowiada historię dwóch rzeźbiarek, Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które stworzyły pomnik Bolesława X i Anny Jagiellonki. Po seansie zaplanowana jest debata z udziałem reżyserki.