Centrum Dialogu Przełomy: wyjątkowe miejsce na mapie Szczecina

Centrum Dialogu Przełomy: wyjątkowe miejsce na mapie Szczecina

Centrum Dialogu Przełomy to wyjątkowe miejsce na mapie Szczecina. Muzeum to działa od 2015 roku i zwraca uwagę zarówno swoją awangardową formą, jak i ważną tematyką ekspozycji.

Historia powojennego Szczecina

Centrum Dialogu Przełomy to miejsce przedstawiające powojenne losy Szczecina i całego Pomorza. Muzeum znaleźć można na placu Solidarności i jest to nieprzypadkowa lokalizacja – to właśnie tam 17 grudnia 1970 roku miały miejsce starcia policji ze strajkującymi robotnikami.

Miejsce to stanowi pawilon wystawowy Muzeum Narodowego w Szczecinie i znajduje się tuż obok Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. Do budynku można się dostać zarówno bezpośrednio z placu Solidarności, jak i od strony kościoła lub filharmonii.

Podziemna przestrzeń

Przestrzeń ekspozycyjna Przełomów znajdują się poniżej poziomu gruntu – ten niebanalny rozkład zwrócił uwagę światowych specjalistów. Nic więc dziwnego, że miejsce to doczekało się wielu wyróżnień, w tym tytułu najlepszej przestrzeni publicznej w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. Z zewnątrz surowa, niepozorna, betonowa konstrukcja projektu Roberta Koniecznego, a w środku odważne wystawy na temat ważnych wydarzeń dla regionu i całej Polski.

Muzeum prezentuje historię Szczecina oraz przełomowe wydarzenia społeczne i polityczne mające miejsce w latach 1939-1989. Przygotowane tam wystawy podzielono na cztery chronologiczne i spójne tematycznie sekcje: Obcy wśród swoich, Niepokorne miasto, Droga do wolności, Koniec i początek. W ich ramach prezentowane są wystawy stałe, ale regularnie organizowane są tam również wystawy czasowe.

Ekspozycja Centrum Dialogu bazuje na kwestii przełomów, rozumianych jako znaczące wydarzenia historyczne, reorganizujące porządek społeczny.

Bliskie spotkanie z historią

Centrum Dialogu Przełomy zasłynęło nie tylko ciekawą stroną architektoniczną, ale również swoimi interaktywnymi wystawami, prezentowanymi na ekranach i w infokioskach. Ich innowacyjna forma pozwala zanurzyć się w historii i doświadczyć jej, dzięki relacjom naocznych świadków i uczestników ważnych wydarzeń.

Nagrania i filmy uzupełniają namacalne pamiątki, które ofiarowane zostały przez darczyńców oraz unikatowe materiały prasowe i drukowane, np. gazety z okresu „Solidarności” czy odręcznie napisane postulaty Sierpnia ‘80, a także inne materiały audiowizualne.

Wśród prezentowanych eksponatów nie zabrakło również dzieł sztuk – w całości autorstwa uznanych, polskich twórców: Kobasa Laksy, Roberta Kuśmirowskiego, Tomasza Mroza, Teresy Murak czy Piotra Młodożeńca.

Dokładny adres:

Centrum Dialogu Przełomy

pl. Solidarności 1

70-549 Szczecin