Budżet na 2023 rok przyjęty

Budżet na 2023 rok przyjęty

Kilka dni temu Radni Szczecina przyjęli nowy budżet na 2023 roku. Jak się okazuje, udało się zmniejszyć wydatki na inwestycje i to blisko o 300 mln zł wobec tego roku. Takie cięcia oznaczają jednak rezygnację z przebudowy ulic i infrastruktury szkolnej. Co dokładnie postanowiono?

Jak wygląda dokładny budżet na 2023?

Nowy budżet dla miasta Szczecin zakłada, że dochody miasta wyniosą ponad 3 mld 98 mln zł. Wydatki miasta mają wynieść ponad 3 mld 293 mln zł. Radni ustalili, że deficyt ma wynieść 195 mln zł. Sam prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił, że ustalenie budżetu było trudnym przedsięwzięciem, a to ze względu na to, że z jednej strony szaleje inflacja, która jest bardzo ciężka i niebezpieczna z punktu widzenia planowania finansowego. Piotr Krzysiek wspomniał również, że rosnące koszty prądu, gazu, oświetlenia i paliw dają się mocno we znaki. Koszty zakupu mediów w mieście od 2019 r. do 2023 skaczą o ok. 30 mln zł, czyli o ok. 50 proc. Kolejny problem to rosnące stopy procentowe. Niestety większość kredytów miasta, ok. 70 proc., jest oparta o stałe stopy procentowe, co jest „elementem łagodzącym”. Wskazał też na rosnące dochody w budżecie państwa z VAT, akcyzy i PIT.

Jakie działania ratunkowe podjęto?

Jednym z pomysłów na działania ratunkowe to utrzymanie nadwyżki operacyjnej na poziomie zapewniającym zdolność kredytową. Kolejne działania to przyjęcie założeń dotyczących oszczędności energii, a także, ograniczenie programu inwestycyjnego oraz program sanacji finansów publicznych przygotowany przez samorządy.

Jak głosowali radni?

Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych, 10 było przeciwnych, nikt nie wstrzymała się od głosu. Wśród radnych, którzy nie zaakceptowali budżetu, byli radni z opozycji.