„Bosman Express”: Zasłynięty wodolot, który teraz stoi na sucho

„Bosman Express”: Zasłynięty wodolot, który teraz stoi na sucho

Znany jako „Bosman Express”, ten wyjątkowy statek turystyczny, znalazł się na lądzie. Odkąd ostatni raz opuścił brzegi w 2014 roku, nie powrócił na wodę. Aktualnie stan techniczny jednostki jest niezadowalający, a najbardziej niepokojące jest to, że nie jest jasne, kto ma prawo do nazywania się jego właścicielem.

Obecnie, wodolot „Bosman Express” stoi na obszarze DB Port Szczecin. Informacje, które udało się nam zebrać, wskazują na to, że statek został porzucony i niewyjaśnione jest kwestia jego obecnego posiadacza. W swoich najlepszych czasach, oferował najszybszą możliwość przemieszczenia się ze Szczecina do Świnoujścia – podróż trwała zaledwie 70-75 minut.

Zaletą statku była jego imponująca prędkość, wynosząca 35 węzłów (około 65 km/h). Przy umiarkowanych wiatrach, „Bosman Express” majestatycznie przemierzał wody Odry Zachodniej, Roztoki Odrzańskiej, Zalewu Szczecińskiego z prędkością około 33 węzłów.

Jednostka „Bosman Express” została wyprodukowana w 1992 roku w Sankt Petersburgu. Zanim osiedliła się w Szczecinie, pełniła funkcję tramwaju wodnego pomiędzy Rotterdamem a Amsterdamem. Statek został kupiony w Holandii i sprowadzony do Szczecina, gdzie przeszedł gruntowny remont. W procesie renowacji zamontowano na nim dwa nowe silniki o mocy 1,5 tysiąca koni mechanicznych każdy. W 2007 roku jednostka rozpoczęła przewożenie pasażerów na trasie Szczecin-Świnoujście.