Blue Boxy w Szczecinie

Blue Boxy w Szczecinie

Czy blue boxy na ulicach Szczecina to innowacyjne rozwiązanie ułatwiające jazdę czy tylko kolejna dekoracja na drogach? Blue boxy pojawiły się na drogach kilka lat temu i mają informować kierowców, by nie wjeżdżali na skrzyżowanie, jeśli nie są pewni, czy będą mogli je opuścić.

Będą kolejne Blue Boxy?

W ostatnim czasie ich liczba zwiększa się, a miasto zapowiada kolejne lokalizacje na wiosnę. Według Marcin Charęzy, kierownika referatu ds. organizacji ruchu Urzędu Miasta w Szczecinie, blue boxy to przypomnienie kierowcom o pewnych zasadach na drodze, a także informacja przypominająca, jak nie powinni zachowywać się na skrzyżowaniach.

Eksperci podzieleni w tej sprawie

Jednak ekspert ruchu drogowego, Filip Grega, wyrażał sceptycyzm co do skuteczności blue boxów. Jego zdaniem, oznakowanie nie wystarczy, aby powstrzymać kierowców przed wjazdem na skrzyżowanie, gdy nie jest to bezpieczne. Grega uważa, że to jest przejaw bezradności wobec złych postaw kierowców, a kierowcy wjeżdżają na skrzyżowania, bo mogą i nikt ich za to nie karze. Według niego, obowiązkiem kierowcy jest jazda zgodna z przepisami, a nie poleganie na oznakowaniu na drodze.