Apel Izby Administracji Skarbowej: Ostrożnie z pamiątkami z egzotycznych podróży
Rozpoczęcie okresu urlopowego jest dla wielu synonimem podróży do odległych zakątków świata, często kojarzących się z egzotyką. Zdarza się, że turyści, wracając do domu, przewożą w swoim bagażu rozmaite prezenty i pamiątki dla bliskich.
W walizkach podróżników można natknąć się na różnorodne przedmioty, takie jak skóry zwierzęce, kości słoniowe, koralowce czy muszle. Niekiedy dopiero na granicy przychodzi zdumiewające odkrycie – przewożone są towary, za których transport grozi w Polsce surowymi karami. Te mogą sięgać od wysokich grzywien aż po 3-5 lat pozbawienia wolności. Aby uniknąć takich niespodzianek, warto wcześniej zapoznać się zarówno z polskim prawem celnym, jak i regulacjami kraju, do którego się wybieramy – radzi Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Specjalnej ostrożności wymaga również przewożenie leków. Wiele substancji, które na co dzień używamy w Polsce, nie są dostępne za granicą lub wymagają recepty. Możemy zabrać ze sobą tylko określoną ilość leków w oryginalnym opakowaniu i powinniśmy pamiętać o posiadaniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ich konieczność dla naszego zdrowia – dodaje Brzoza.
Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega również przed możliwością nieświadomego stania się przemytnikiem. Na lotniskach nie powinniśmy akceptować propozycji przewiezienia rzeczy od nieznajomych osób.