Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Wielu rodziców przeciąga moment, w którym po raz pierwszy pojawią się z maluchem na fotelu dentystycznym. Pierwsza wizyta u stomatologa wydaje im się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Nasz maluch ma otworzyć usta i pozwolić by ktoś obcy wkładał mu w nie palce i narzędzia. Ciężko to sobie wyobrazić. Z tego też powodu odkłada się pierwszą wizytę na bliżej nieokreślone „kiedyś”. Niestety może to jedynie dołożyć nam problemów. Kiedy zatem wybrać się do stomatologa po raz pierwszy? Wystarczy jeden, czy może kilka ząbków, a może czekać aż zacznie boleć?

Oswajanie warto zacząć jak najwcześniej

Pierwsza wizyta u stomatologa z niemowlakiem ma charakter adaptacji. Maluch powinien poznać osobę lekarza, zobaczyć jak wygląda gabinet, pobawić się narzędziami. Oczywiście, byłoby dobrze, gdyby otworzył usta i pokazał dentyście swoje żeby i dziąsła, ale nie zawsze się udaje. Stąd też pierwszą wizytę warto zaplanować możliwe wcześnie. Mówi się, że pojawienie się pierwszego ząbka jest dobrym momentem na to by po raz pierwszy zasiąść na fotelu stomatologa. Zwykle pierwszy ząbek wyżyna się w okolic 10-12 miesiąca, a czasem i wcześniej. Warto zadbać o to by pierwsza wizyta odbyła się w stosunkowo miłej atmosferze, bez stresu i siłowania z niemowlakiem. Nie ma nic gorszego niż zasiadać po raz pierwszy na fotelu stomatologa w sytuacji, gdy w naszych zębach szaleje próchnica. Takie doświadczenia mogą skutecznie zniechęcić nas do leczenia zębów na lata, a to droga na której końcu czeka nas proteza lub implanty zębów w wieku nawet 30 lat.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Odpowiedź na pytani o to kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty nie jest prosta. Wiele osób twierdzi, że niekoniecznie potrzebne są do tego zęby. Dentysta podczas pierwszych wizyt i tak nie odnajdzie na nich zaczątków próchnicy, bo będzie na to za wcześnie. Niemniej może podpowiedzieć nam jak najlepiej dbać o zęby malucha. Jakie metody czyszczenia dziąseł stosować i jak przyzwyczajać malucha do szczoteczki, z którą będzie musiał się zaprzyjaźnić.

Jak dbać o dziąsła i zęby?

Przebieg pierwszej wizyty u dentysty z niemowlakiem może być bardzo różny. Usiądziemy na fotelu, nie usiądziemy, otworzymy usta, nie otworzy itd. Zwykle pierwsza wizyta kończy się przeglądem stanu zębów, dziąseł i jamy ustnej. Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty jest także ocena stanu wędzidełek języka i warg. W początkowych latach życia mają one bowiem duże znaczenie, szczególnie gdy dziecko uczy się mówić. Mogą bowiem wpłynąć na prawidłową wymowę i wygenerować nawyki, które trudno będzie wyplenić w dorosłym życiu nawet pracując z logopedą. Prawda jest niestety taka, że podcięcie wędzidełek u niemowlaka, mimo że źle się kojarzy, jest najlepszym wyjściem. Oczywiście nie powinien być to zabieg realizowany na pierwszej wizycie. W praktyce jednak, kilka chwil bólu może poprawić w przyszłości bardzo wiele. Niestety ciężko nam przychodzi ten krok.W trakcie pierwszej wizyty dowiemy się także tego jak dbać o jamę ustną malucha i przyszłe zęby. Czy gazik z wodą jest na tym etapie wystarczający, a może sięgnąć trzeba po pierwsze preparaty czyszczące. Jaką szczoteczkę i pastę zakupić do szczotkowania pierwszych ząbków.

Przeciwdziałanie wadom zgryzu

Także temat zgryzu powinien być omówiony na pierwszej wizycie u stomatologa. Prawdą jest, że długie ssanie smoczka, butelki, a także palców, to czynności, które mogą doprowadzić w przyszłości do wady zgryzu. Im wcześniej zdamy sobie z tego sprawę i zaczniemy im przeciwdziałać, tym większe efekty będziemy w stanie uzyskać.