Nowy serial dla HBO Max powstał w Szczecinie
Swoją premierę na znanej platformie streamingowej HBO Max miał niedawno nowy, polski serial kryminalny. Akcja produkcji zatytułowanej „Odwilż” w całości rozgrywana jest na zimowych ulicach Szczecina.
Szczecin w klimacie neo noir
W dniu 1 kwietnia na platformę HBO Max trafiła produkcja „Odwilż” w reżyserii Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariuszy Marty Szumanek i Piotra Szymanka. Ten serial kryminalny został w całości nakręcony w Szczecinie i jak podkreśla producent „Odwilży” – Bogumił Lipski, miasto to nie bez powodu stało się jest jednym z ważniejszych bohaterów produkcji. O nieuchwytnym i wyjątkowym uroku miasta mówi również reżyser – Xawery Żuławski. Jego zdaniem charakter pomorskiego miasta doskonale pomaga oddać mroczny klimat noir całej produkcji.
Pierwszy sezon „Odwilży” ma sześć odcinków i skupia się wokół postaci aspirant Katarzyny Zawiei, w którą wcieliła się aktorka Katarzyna Wajda. Policjantka otrzymuje zgłoszenie o zwłokach młodej, ciężarnej kobiety, znalezionych na brzegu Odry. Obok mrocznej zagadki śmieci ofiary, którą musi rozwiązać, kobieta zmaga się również ze swoimi własnymi demonami – niedawno straciła męża i samotnie wychowuje kilkuletnią córkę.
W serialu zagrali: Katarzyna Wajda, Andrzej Grabowski, Bogusław Linda, Sebastian Fabijański, Cezary Łukaszewicz, Juliusz Chrząstowski oraz pochodzący ze Stargardu pod Szczecinem Bartłomiej Kotschedoff.
Filmy, które powstały w Szczecinie
„Odwilż” to nie pierwsza produkcja, która powstała na ulicach Szczecina. Jakie inne filmy oraz seriale zostały nakręcone w mieście na Pomorzu Zachodnim?
Szczecin fabularnie po raz pierwszy pojawił się w produkcji „Rachunek sumienia” z 1964 roku w reżyserii Juliana Dziedziny. Kolejno miasto, a szczególnie Zamek i nabrzeże Odry, można oglądać w filmie „Cała naprzód” z 1966 roku. Lokalizacje Szczecina ukazano również w obrazach: „Jarzębina czerwona” z 1969 roku oraz „Alicja” z 1980 roku w reżyserii Jacka Bromskego i Jerzego Gruzy. Co ciekawe, w tym kultowym już musicalu Szczecin miał imitować… Paryż. Zdjęcia zrealizowano w takich lokalizacjach jak plac Zamenhofa, ul. Bogusława i ul. Jagiellońska.
Na liście nie może zabraknąć również kultowej komedii „Młode wilki” z 1995 roku w reżyserii Jarosława Żamojdy. Obraz trafnie ukazywał portret ówczesnego, młodego pokolenia i na stałe wszedł do kanonu polskiej popkultury. Na szczecińskich ulicach nakręcono również kontynuację obrazu, czyli „Młode wilki ½”.
W latach ‘90 oraz na początku lat ‘00 Szczecin stał się tłem dla takich produkcji jak: „Skarga” (1991) „Ławeczka” (2004) czy „Moja Angelika” (1999) – tutaj warto dodać, że muzykę do filmu skomponował Grzegorz Ciechowski oraz krótkometrażowy „Most” (2003). Ostatnia z wspomnianych produkcji to koprodukcja amerykańsko-czeska. Ten obraz w reżyserii Bobby’ego Garabediana był nawet nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film krótkometrażowy”. Z kolei „Ławeczka” to adaptacja sztuki teatralnej autorstwa Aleksandra Gelmana oraz laureat nagrody podczas 10. Festiwalu Artystycznego i Filmowego – Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym.
Z kolei w 2012 roku niemiecka telewizja ZDF wykorzystała wybrane szczecińskie lokalizacje, by na ich tle nakręcić mini serial szpiegowski zatytułowany „Pseudonim Luna” (reżyseria Ute Wieland).
Na uwagę zasługuje również „Obietnica” z 2014 roku w reżyserii Anny Kazejak. Zdjęcia do obrazu zrealizowano w centrum Szczecina i na plaży w Dąbiu. Szczecin można również podziwiać w kilku scenach w thrillerze sensacyjnym z 2015 roku zatytułowanym „Anatomia zła” i wyreżyserowanym przez Jacka Bromskiego.