Nowo otwarte Muzeum Szczecin w PRL zaprasza do odwiedzin
W Szczecinie właśnie swoje drzwi otworzyło zupełnie nowe muzeum. Co ciekawe, miejsce to nie jest publicznym obiektem, a prywatną inicjatywą Justyny Machnik, właścicielki i pomysłodawczyni tego muzeum, a także miejskiej przewodniczki.
Muzeum Szczecin w PRL
Muzeum Szczecin w PRL to nowy, ciekawy zakątek, który właśnie powstał w Szczecinie. Miejsce to oficjalnie działa od dnia 25 marca. Ta niezwykła galeria skupia się na codziennym życiu w epoce Polski Ludowej, a w szczególności na ówczesnych ikonach Szczecina i przedmiotach kultowych dla tego okresu. Wszystkie zgromadzone tam eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów i prezentują głównie sztukę użytkową oraz przedmioty codziennego użytku z przede wszystkim lat 80. XX wieku, ale także z wcześniejszych dekad. Każdy przedmiot jest oryginalny i autentyczny, nie są to rekonstrukcje lub alternatywy.
Wszystko, co prezentowane jest na wystawach pochodzi z prywatnej kolekcji Justyny Machnik, ale dostarczyli je również sami szczecinianie po generalnych przeglądach zawartości swoich strychów i piwnic, co czyni mieszkańców Szczecina współtwórcami tego projektu, według słów samej właścicielki muzeum. Retro perełki rozlokowano tam na powierzchni 100 metrów kwadratowych, ale klimatyczne gadżety witają odwiedzających już na samym wejściu. Przed drzwiami galerii zaaranżowano lampę stojącą z dużym, frędzelkowym abażurem, stare żelazko, telefon stacjonarny z tarczą, małe, przenośne radio tranzystorowe i „wiekowy” odkurzacz.
Justyna Machnik już wcześniej przymierzała się do otwarcia muzeum historycznego – około 10 lat temu przygotowała specjalną wystawę „Szczecin szlakiem PRL”, która udostępniana była dla uczestników tematycznych spacerów po mieście. Tamtejsza wystawa zajmowała zaledwie 18 metrów kwadratowych.
Muzeum pamięci szczecińskiej
Wizyta w Muzeum Szczecin w PRL to prawdziwa wycieczka w przeszłość i wiedza historyczna przekazana w przystępnej formie w jednym. Przestrzeń galerii podzielono na kilka tematycznych działów: sklep, szkoła, salon, kuchnia, czy pokój dziecięcy. Wyposażenie każdego z pomieszczeń dopełnia podkład muzyczny, np. w wykonaniu zespołu Filipinki.
Wśród tamtejszych eksponatów z bliska podziwiać można m. in. dżinsy uszyte w Zakładzie Przemysłu Odzieżowego „Odra”, drewnianą tabliczkę z listą zakupów, łyżkę, której używano w barze „Extra”, różnego typu sprzęty (telefon z tarczą, stary radioodbiornik oraz telewizor), plakaty, szkolne tablice edukacyjne, sportowe proporczyki, wagę sklepową, symbole sieci „Społem”, a także opakowania, puszki i butelki po produktach spożywczych. Nie zabrakło tam wielu przedmiotów, które wyryły się w pamięci szczecinian i które niezmiennie kojarzą się z latami ‘70 czy ‘80 w Szczecinie czy w Polsce ogólnie.
Godziny otwarcia i lokalizacja
Muzeum Szczecin w PRL można znaleźć w kamienicy przy ul. Śląskiej 51 w Szczecinie. Miejsce to czynne jest cztery dni w tygodniu: poniedziałki, piątki, soboty i niedziele, kolejno w godzinach od 10:00 do 16:00, od 10:00 do 18:00, od 11:00 do 16:00 oraz od 11:00 do 16:00. Cena za bilet wynosi 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy). Na ten moment możliwa jest wyłącznie płatność gotówką.