Fryderyki 2022 odbędą się w Szczecinie. To już 2. edycja tego wydarzenia w mieście
Data oraz lokalizacja tegorocznej gali rozdania Fryderyków została już wyznaczona i ogłoszona. Gospodarzem wielkiej imprezy, która odbędzie się w kwietniu, ponownie będzie Szczecin. Miasto zajęło się organizacją również zeszłorocznej edycji wydarzenia.
Fryderyki 2022 w Szczecinie
Informację o tym, że nagrody polskiej branży muzycznej – Fryderyki zostaną w tym roku wręczone w Szczecinie potwierdził już w mediach społecznościowych zastępca prezydenta miasta, Krzysztof Soska. Wydarzenie zostało już również umieszczone w kalendarzu imprez Szczecińskiej Agencji Artystycznej, która będzie głównym organizatorem gali.
28. ceremonia wręczenia nagród zostanie podzielona na dwie części – Fryderyki w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną rozdaną w hali Netto Arena, natomiast statuetki w dziedzinie muzyki klasycznej zostaną najprawdopodobniej przekazane zwycięzcom w przestrzeni Opery na Zamku. Warto dodać, że w przeciwieństwie do zeszłorocznej edycji, tym razem cała impreza nie zostanie sfinansowana z budżetu miasta, ale z zasobów pieniężnych Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
Jakie jeszcze atrakcje zostaną przygotowane w tym roku w Szczecinie? Więcej informacji na temat miejskich rozrywek na https://szczecininfo.pl !
Historia wydarzenia
W tym roku odbędzie się 28. edycja Fryderyków. Nagrody branży muzycznej wręczane są przez Związek Producentów Audio-Video Akademii Fonograficznej od 1995 roku. Gale odbywały się już w kilku miastach w Polsce, głównie w Warszawie, ale kilka edycji miało również miejsce w Katowicach i w Szczecinie.
Jak wygląda proces wyboru zwycięzców? Co roku artyści i ich wytwory muzyczne oficjalnie zgłaszane są do nominacji do nagrody w jednej z kategorii, a następnie z nich Rada Akademii Fonograficznej wyłania wielkich zwycięzców. Jednak warto pamiętać, że już sama nominacja to powód do dumy dla artysty.
W tegorocznej edycji o nagrody ubiegać się będą te wydawnictwa muzyczne, których premiera miała miejsce w okresie pomiędzy 1 grudnia 2020 roku a 30 listopada 2021 roku.
Święto polskiej muzyki
Statuetki zawsze wręczane są kilku różnych kategoriach, wśród nich można wymienić: Album Roku, Kompozytor/ka Roku, Artysta Roku, Artystka Roku, Utwór Roku, Teledysk Roku, Producent/ka Roku, Zespół Roku, Debiut Roku i Autor/ka Roku. Co istotne, najlepsze albumy są dzielone według gatunków muzycznych, np. rock, pop, metal, hip-hop czy blues.
Dodatkowo całą ceremonię zawsze ubarwiają występy uznanych polskich artystów.
W ramach ciekawostki można dodać, że w zeszłym roku na potrzeby nagród Fryderyków zlikwidowano kategorię „Album roku – muzyka dziecięca i młodzieżowa”, ale za to wprowadzono jedną nową dziedzinę, a mianowicie „Album roku – soul, R&B, gospel”.