Pionier: szczecińskie kino z historią i rekordzista Guinnessa
Kino Pionier w Szczecinie to kino kameralne i studyjne, które słynie ze swojej wyjątkowej atmosfery, wyselekcjonowanego repertuaru, długiej historii oraz pewnego nietypowego tytułu.
Wielkie początki
Kino Pionier w Szczecinie wyświetliło swój pierwszy obraz na dużym ekranie w dniu 26 września 1909 roku. Założycielem i pierwszym właścicielem tego obiektu był Otto Blauert.
Miejsce to wyróżnia się na arenie międzynarodowej, gdyż jest najstarszym na świecie nadal działającym kinem.
Obiekt kilkakrotnie w swojej długiej historii zmieniał nazwę: zaczynał jako Helios i Weltkinotheater, jakiś czas później został przemianowany na Odrę, by w 1950 roku otrzymać używaną do dziś nazwę Pionier.
Światowej sławy rekord
W sierpniu 2005 roku kino Pionier otrzymało tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Oficjalny certyfikat wystawiony przez Guinness World Records można znaleźć na stronie domowej szczecińskiego obiektu.
Renoma kina Pionier została również potwierdzona przyjęciem do uznanej sieci Kin Studyjnych oraz prestiżowej grupy Europa Cinemas, której celem jest zwiększenie liczby obrazów europejskich w ofercie kinowej oraz wspieranie ich różnorodności.
Jedyna w swoim rodzaju atmosfera
Pomimo swojej długiej historii, licznych tytułów i wyróżnień, kino nie obrało komercyjnej drogi działalności. Niezmiennie w jego repertuarze znaleźć możne produkcje ambitne i niszowe, stojące w kontraście do popularnych blockbusterów, a zamiast wszechobecnych filmów amerykańskich, kino oferuje doświadczenie dzieł europejskich, azjatyckich czy południowoamerykańskich.
Unikatowy klimat tego miejsca akcentuje druga – obok głównej – sala, która zwana jest Kiniarnią. Strefa ta powstała w 2002 roku i stanowi połączenie sali kinowej oraz kawiarni: miejsca zajmuje się tam na zwykłych krzesłach i przy stoliku, a seans umila filiżanka kawy lub lampka wina. Zwykle wyświetlane są tam stare, klasyczne filmy, również nieme – te ostatnie dodatkowo podziwiać można w towarzystwie tapera, a więc pianisty grającego na żywo i tworzącego podkład muzyczny do scen. Dźwięki pianina wydobywane są z zabytkowego instrumentu wyprodukowanego w Szczecinie w 1898 roku.
Jak dojechać?
Adres: Aleja Wojska Polskiego 2, Szczecin