Wysyp grzybów w miejscowości pod Szczecinem!

Wysyp grzybów w miejscowości pod Szczecinem!

Dobra wiadomość dla wszystkich, zapalonych grzybiarzy! W Dobrej, położonej pod Szczecinem trwa prawdziwy wysyp grzybów. Warto skorzystać z okazji i udać się po zbiory, które umożliwią wykonanie przetworów.

Okazja na obfity zbiór grzybów dla Szczecinian

Mieszkańcy Szczecina, którzy dotąd nie mieli pojęcia, gdzie udać się na grzybobranie, w okolicy, mają już odpowiedź. Miejscowość Dobra położona pod Szczecinem, końcem września rozpieszcza grzybiarzy! Maślaki, borowiki i różne odmiany podgrzybków, to wszystko można znaleźć w leśnym poszyciu. Warto wykorzystać ostatnie dni września, by zbliżyć się do natury, a przy okazji nazbierać grzybów, by zachować smak jesieni na dłużej.

Jak efektywnie szukać grzybów?

Niestety, czasami wyprawa na grzyby nie przynosi zbyt dobrych efektów, mimo iż w danym lesie pozornie trwa wysyp. Od czego to zależy? Warto pamiętać, że grzyby nie rosną wprost na leśnej ścieżce. W celu znalezienia dorodnego borowika trzeba wejść głębiej w las. Najlepiej szukać pod drzewami i w miejscach, gdzie jest mech. Grzyby lubią też podmokłe okolice mini zbiorników wodnych w lesie. Podczas zbiorów należy skupić się i wytężyć uwagę. Wypatrywanie brązowych kapeluszy podczas opadających jesienią, różnokolorowych liści to prawdziwe wyzwanie, ale i wspaniały relaks.

Grzyb jadalny, czy trujący, jak rozpoznać?

Największym zagrożeniem czyhającym na grzybiarzy jest zebranie trujących grzybów. Zatrucie niejadalnymi okazami może być bardzo groźne w skutkach. Najłagodniejsze konsekwencje to biegunka, wymioty, gorączka i lekkie osłabienie. W skrajnych wypadkach uszkodzenie narządów wewnętrznych, a nawet śmierć! Jak uniknąć ryzyka? Najlepiej zbierać wyłącznie te okazy, które są nam dobrze znane. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, czy nie, lepiej go zostawić. Dobrze jest też zabrać ze sobą atlas grzybów, lub poddać zbiory oględzinom osoby, która wie, jak odróżnić gatunki jadalne od niejadalnych.