15-lecie działalności szczecińskiego chóru „Słowiki 60” im. prof. Jana Szyrockiego

15-lecie działalności szczecińskiego chóru „Słowiki 60” im. prof. Jana Szyrockiego

W niedzielę, 26 lutego, w kościele pw. Świętej Rodziny na ulicy Królowej Korony Polskiej w Szczecinie odbył się występ szczecińskiego chóru męskiego „Słowiki 60” im. prof. Jana Szyrockiego. Okazją do tego wydarzenia było obchodzenie 15-lecia istnienia zespołu.

W ramach tej rocznicy, koncert w kościele był jednym z serii wzruszających występów jubileuszowych związanych z 15-letnią działalnością „Słowików 60”. Przypomnijmy, że pierwsze takie wydarzenie odbyło się w listopadzie 2022 roku również w Szczecinie. Chór prezentował swój talent nie tylko w Polsce – na Jasnej Górze i w Krakowie – ale także za granicą, występując w Stargardzie oraz Berlinie. Finał tej serii koncertów przewidziano na 12 czerwca, kiedy to odbędzie się Koncert Galowy w Filharmonii Szczecińskiej. W trakcie tego wyjątkowego wystąpienia zaprezentowany zostanie utwór „Szczecińska msza filmowa” autorstwa Piotra Jańczaka – uznanego kompozytora młodego pokolenia. Całość kompozycji jest dedykowana stolicy Pomorza Zachodniego, a powstała z myślą o tym szczególnym mieście.

Podczas niedzielnego koncertu uczestnicy mogli wysłuchać utworów z zakresu muzyki chóralnej i organowej. W repertuarze znalazły się między innymi „Messe brève No.5 'aux séminaires'” autorstwa Charlesa Gounoda oraz pełen dynamiki „Non Nobis, Domine” Rosephanye Powell. Koncertem kierował wybitny dyrygent, prof. Ryszard Handke, a za partię organów odpowiedzialna była znakomita organistka Julita Nohanowicz.