Zielone ożywienie miejskich przestrzeni: tęczowe kwietniki i florystyczne wieże powracają do Szczecina
Kiedy przy Pomniku Czynu Polaków pojawiają się kolorowe kobierce kwiatów, znamionuje to powrót sezonowych roślin do reprezentacyjnych kwietników Szczecina. Rozkwita też miejska flora na skwerach i placach, gdzie pojawiają się tzw. „lody” – wysokie wieże z kwiatów.
Marta Safader-Domańska, komentując estetykę kwietników na Jasnych Błoniach, zauważa odejście od tradycyjnego arabeskowego wzoru. W jej ocenie, wypełniające te miejsca szałwie błyszczące oraz koleusy tworzą geometryczne plamy, które nawiązują do estetyki Bauhausu.
Ale to nie tylko Jasne Błonia obfitują w rozłożone kwiatowe dywany. Plac Armii Krajowej, znajdujący się przed głównym wejściem do magistratu, również został ubogacony o kwietnik o skomplikowanej strukturze przestrzennej. Informacje na ten temat przekazuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. Według niej, w przeciwległych narożnikach posadzono purpurowe kwiaty kleome ciernistej i stworzono bladofioletowy dywan z dwóch gatunków szałwii, które zostały połączone z białą pelargonią. W centrum kwietnika rozbudowano feerię fioletowo-różowych kwiatów takich jak pelargonie, cynie, kolejne szałwie i heliotropy. Całość kompozycji kwiecistej dopełniają skomponowane w kształt kul cisy, które będą ozdobą dziedzińca magistratu także podczas zimy.
Ostatni z zachowanych reprezentacyjnych kwietników Szczecina można podziwiać przy Bramie Królewskiej, czyli na placu Kaczyńskiego. Ten kwietnik składa się z barwnej kompozycji roślinnej, w której łososiowe pelargonie kontrastują z pastelowymi aminkami, kosmosami, cyniami oraz szałwią.