Polki rywalizują o stanowiska w lokalnych wyborach w Niemczech

Polki rywalizują o stanowiska w lokalnych wyborach w Niemczech

Polki po raz kolejny wystawiają swoje kandydatury w nadchodzących wyborach lokalnych w Niemczech, które odbędą się 9 czerwca, to jest za tydzień. Tego samego dnia odbędą się także wybory do Europarlamentu.

Niemcy będą głosować na swoich reprezentantów do rządów lokalnych landów. Wiele list wyborczych zawiera nazwiska osób polskiego pochodzenia. Wśród nich jest Katarzyna Werth, która po raz pierwszy startuje w wyścigu o stanowisko burmistrza miasta Löcknitz.

Katarzyna Werth opowiadała w Kawiarence Politycznej Radia Szczecin o swoim związku z tymi terenami, mówiąc: „Od 30 lat jestem związana z tym miejscem, bo uczęszczałam do szkoły. Studiowałam także w Stralsundzie, na pograniczu i osiedliłam się z moim mężem w Löcknitz w 2008 roku.”

Marta Szuster również zarejestrowała swój komitet wyborczy i teraz kandyduje na radną niemieckiego miasta Mescherin. Podkreślała znaczenie współpracy między sąsiadami bez względu na narodowość, mówiąc: „Zawsze twierdziłam, że na pograniczu nie ma znaczenia czy jesteśmy Polakami, czy Niemcami. Ważne, że jesteśmy sąsiadami. Nasza lista składa się z osób, z którymi współpracuję od lat. Są to osoby aktywne, działające w strażach pożarnych, przedszkolach, szkołach i społeczności lokalnej.”