Zalana piwnica – co robić? Sprawdzone metody osuszania

Zalana piwnica – co robić? Sprawdzone metody osuszania

Niektóre pomieszczenia gospodarcze są szczególnie narażone na zawilgocenie oraz destrukcyjne działanie wody. Zaliczyć do nich można piwnicę, która z reguły znajduje się poniżej poziomu gruntu. Z czego bierze się wilgoć w podpiwniczeniu? Jak osuszyć piwnicę? Czy można sobie poradzić z tym problemem samodzielnie? Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najważniejsze pytania.

Zalana piwnica – wody gruntowe
Woda w pomieszczeniu gospodarczym to problem, który wymaga kompleksowego podejścia. Priorytetem jest wykrycie źródła, usunięcie przyczyn oraz niwelowanie skutków zalania. Wilgoć w piwnicy może powstawać na skutek przedostawania się ciepłego powietrza z zewnątrz, które następnie schładza się i skrapla. Niejednokrotnie pojawia się w wyniku okresowych silnych opadów lub uszkodzenia instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. Źródłem nawracającego problemu może też być nieprawidłowa bądź uszkodzona izolacja.

Najczęstszą przyczyną zalania jest woda gruntowa w piwnicy. Co robić w takiej sytuacji? Kiedy najczęściej do tego dochodzi? Zalewanie piwnicy wodami gruntowymi jest zazwyczaj spowodowane ulewnym deszczem lub słabą izolacją podpiwniczenia. W obu przypadkach dochodzi do przesiąkania ścian, następnie do zalania całego pomieszczenia. Woda z opadów może też zalać piwnicę podczas uszkodzenia rynny. Niekiedy zdarza się, że taka sytuacja ma miejsce w wyniku awarii systemu wodno-kanalizacyjnego.

Zalana piwnica – co robić?
W pierwszej kolejności warto skupić się na kwestiach bezpieczeństwa. Przede wszystkim niezbędne jest odłączenie prądu i sprawdzenie, czy na ścianach nie występują „przebicia”. Następnie warto wynieść wszystkie wartościowe przedmioty oraz usunąć z podłóg wykładziny. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru wody. W przypadku naprawdę dużej ilości należy to zrobić przy użyciu pompy. Resztki wody najlepiej zmyć przy użyciu mopa lub ścierek.

Zalana przestrzeń szybciej wyschnie przy otwartych oknach i drzwiach. Warto jednak mieć na uwadze, że drewniana stolarka okienno-drzwiowa może się wypaczyć w trakcie schnięcia. W takim przypadku warto zainwestować w osuszanie sztuczne przy użyciu specjalnych urządzeń typu osuszacze, nagrzewnice, wentylatory czy dmuchawy. Z pewnością wpłynie to korzystnie na wymuszenie cyrkulacji nie tylko w pomieszczeniu gospodarczym.

Wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy – kto może złożyć?
Rekompensata z tytułu strat powstałych na skutek zdarzeń losowych przysługuje osobom, które wykupiły odpowiednie OC. Warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), by dowiedzieć się, czy przysługuje nam odszkodowanie. Na jaką rekompensatę mogą liczyć właściciele nieruchomości, u których została zalana piwnica? Odszkodowanie z tego tytułu zależy od skali zniszczeń, a jego wartość od rodzaju wykupionego OC. W związku z tym warto sfotografować oraz opisać wszystkie zniszczone przedmioty.

Podniesienie się poziomu wód gruntowych na skutek powodzi może być przyczyną, dla której ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania. Z tego względu warto upewnić się, że polisa stanowi ubezpieczenie od wszelkich okoliczności. Aby uniknąć powtarzającego się problemu, należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia hydroizolacyjne oraz drenaż wokół budynku mieszkalnego. Właściciele domów jednorodzinnych powinni też rozważyć montaż studzienki chłonnej.

Podsumowanie
Kiedy najczęściej pojawia się woda w piwnicy? Co robić w takim przypadku? Woda i nadmiar wilgoci pojawia się zazwyczaj w sytuacji, gdy dochodzi do podniesienia wód gruntowych lub awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz w przypadku niekorzystnego ukształtowania terenu. Naturalne metody osuszania nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Oferta osuszania ścian firmy Hydro-Asisstance ze Szczecina spełni oczekiwania osób, które chcą uporać się z problemem raz na zawsze i nie mają czasu, by zajmować się tym osobiście.