Szczecińska Filharmonia – jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce
Nowa siedziba Filharmonii w Szczecinie przez wielu uznawana jest za współczesną ikonę architektury. Uwagę przyciąga przede wszystkim strzelista bryła budynku. Tak niezwykłe kształty są zasługą architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony w Hiszpanii. Budynek Filharmonii budzi zachwyt mieszkańców oraz turystów zwiedzających Szczecin.
Niezwykły gmach wybudowany został w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się przedwojenny Dom Koncertowy – Konzerthaus. Historyczna zabudowa i lokalizacja stanowiły inspirację do stworzenia aktualnego budynku Filharmonii. Patrząc na bryłę oraz zwiedzając wnętrze budynku można zauważyć nie tylko doskonałą kombinację historii, oraz nowoczesności, ale także nawiązanie do europejskiej tradycji związanej z tworzeniem domów koncertowych.
Jak wygląda wnętrze Filharmonii w Szczecinie?
Znawcy architektury zachwycają się odważnym zarysem bryły oraz wrażeniem wizualnej lekkości budynku. Spójna linia i neogotycka zabudowa uatrakcyjniają całość. Filharmonia zachwyca nie tylko wizualnie. Jest ona również wielofunkcyjną instytucją kulturalną. Zachwyca również powierzchnia całego obiektu, czyli więcej niż 12 000 metry kwadratowe, rozłożone na cztery kondygnacje. Wewnątrz znaleźć można między innymi wielką salę symfoniczną, salę kameralną, sklep muzyczny oraz kawiarnię.
W samej sali symfonicznej zmieścić może się aż 953 osoby. Przemyślana geometria ścian i sufitów sprawia, że akustyka w Sali Symfonicznej przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym słuchaczom. Znawcy twierdzą, że akustyka, siła dźwięku i inne parametry upodobniają szczecińską Salę Symfoniczna do tej, która znajduje się w Wiedniu, czyli do sali koncertowej Musikverein. Do sali kameralnej może wejść w jednym czasie około 192 osoby. Wnętrze sali sprawia, że czas pogłosu zgadza się do jednej setnej sekundy z projektowanym. To dzięki temu sala nazywana jest czasami akustyczną perełką.
Budynek Filharmonii jest czymś, co koniecznie warto zobaczyć, będąc w Szczecinie. Warto wiedzieć, że siedziba ta otrzymała już wiele nagród, w tym prestiżową Nagrodę im. Miesa van der Rohe. Budynek doceniono również przez prezydenta Polski. Siedziba filharmonii może pochwalić się Nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014. Nagroda ta była główną wygraną w konkursie „Życie w Architekturze”.
Zwiedzanie Filharmonii – co warto wiedzieć?
O czym powinni wiedzieć turyści chętni na odwiedzenie budynku Filharmonii? Zwiedzanie rozpoczyna się od holu, po przejściu do sali kameralnej chętni mogą zobaczyć film przedstawiający historie istnienia Filharmonii w Szczecinie oraz szczegóły dotyczące architektury. Kierunek zwiedzania prowadzi przez Galerię Poziom 4 oraz Galerię przy Cerkwi, oraz salę symfoniczną. Na koniec chętni mogą nabyć literaturę oraz gadżety Filharmonii w znajdującym się tutaj sklepie. W nocy fasada budynku świeci się na wiele kolorów, co z pewnością przypadnie do gustu zwiedzającym. Warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy strzelistym, imponującym budynku, który rozbłyska wielokolorowym światłem.