Szczecińscy stróże prawa odnajdują cenną renesansową płytę nagrobną skradzioną ćwierć wieku temu
Oficerowie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, specjalizujący się w odnajdywaniu utraconych oraz kradzieżowo zdobytych zabytków, dokonali niecodziennego odkrycia. Na jednym ze zdjęć wykonanych na terenie powiatu gryfickiego rozpoznali skradzioną przed 25 laty renesansową płytę nagrobną. Owe zdjęcie zostało wykonane na posesji, której właściciel przyznał, że nabył płytę w roku 2000, z nadzieją na jej sprzedaż z zyskiem. Niestety, jego plany pokrzyżowała niesprzyjająca sytuacja rynkowa.
Rzadko spotykany artefakt pochodzi z końca XVI wieku i początkowo był umieszczony w kościele w Gębicach, w województwie lubuskim. Dzięki nieczytelnym dla laika inskrypcjom udało się ustalić, że jest to płyta nagrobna Christiny von Schöneich, urodzonej jako von Panwitz – żony Philipa II von Schöneich. Christina opuściła ten świat w 1589 roku.
Prace detektywistyczne policjantów, wspierane przez historyków, pozwoliły na ustalenie dodatkowych informacji o postaciach uwiecznionych na płycie. Christina von Schöneich była potomkinią Antona von Panwitz z Kathel lub Katlow, a jej mąż, Philipp von Schöneich, posiadał majątki w Zajączku w latach 1520-1531. Badania prowadzone przez funkcjonariuszy teraz skupiają się na ustalaniu lokalizacji innych posiadłości rodziny von Schöneich i miejsc ich pochówków. Kierunek dalszych działań z renesansową płytą określi prokuratura oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.