Szczecin i okolice: co warto zobaczyć?

Szczecin i okolice: co warto zobaczyć?

Czym okolice Szczecina mogą oczarować miłośników przyrody i tych, dla których najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest odkrywanie pięknych zabytków? Jak się okazuje, wycieczki po tej części kraju mogą sprawić wiele radości każdemu z nas. Co warto zobaczyć w czasie takiej podróży?

Szczecin – niezwykłe miasto i jego skarby

Kto w czasie wycieczki po terenie Pomorza Zachodniego zajrzy na teren Szczecina, ten z pewnością nie będzie żałować. W tym mieście niemal na każdym kroku można się spotkać z cennymi zabytkami oraz z perełkami dawnej architektury. Spacer po Wałach Chrobrego, wizyta na Zamku Książąt Pomorskich oraz zwiedzanie katedry św. Jakuba Apostoła – oto wybrane atrakcje dla tych, którzy chcą lepiej poznać Szczecin i jego dzieje. Ciekawym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie też spacer w rejonie bramy Portowej oraz pałacyku Sejmów Stanów Pomorskich. A co warto zobaczyć w rejonie Szczecina? Dla miłośników aktywnego wypoczynku i przyrody wspaniałą przygodą mogą się stać wycieczki po terenie Puszczy Bukowej oraz spacery w rejonie Jeziora Szmaragdowego. Ciekawostką, której warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest tu również ogród dendrologiczny w Glinnej, założono w połowie XIX wieku.

Gryfino – tropem średniowiecznych zabytków

Spacer po tym mieście będzie ciekawą propozycją dla każdego miłośnika średniowiecznej architektury. Zabytków, którym warto się tu przyjrzeć, jest sporo. Jednym z tych najważniejszych jest potężny kościół Narodzenia NMP, który powstał w XIII wieku na dość nietypowym planie greckiego krzyża. Kto zajrzy do wnętrza tej świątyni, ten będzie mógł zobaczyć renesansową ambonę z piaskowca, stanowiącą jedno z ciekawszych dzieł sztuki sakralnej w tej części kraju. Warto też zwrócić uwagę na tak ciekawą pamiątkę po miejskich fortyfikacjach, jaką jest Brama Bańska. A co warto zobaczyć w najbliższej okolicy Gryfina? Wędrówki po Krzywym Lesie oraz po terenach Parku Krajobrazowego Dolnej Odry są propozycjami dla tych turystów, którzy marzą o wypoczynku na łonie natury.

Stargard Szczeciński i okolice

Stargard Szczeciński jest kolejnym miastem, które w czasie wycieczki po tej części kraju warto zwiedzić. Cennym zabytkiem jest tu kościół NMP z końca XIII wieku, nie brak tu również ciekawych fortyfikacji miejskich, będących ważnymi pamiątkami z czasów średniowiecza. Ważną atrakcją jest obronna brama Portowa, która powstała w połowie XV wieku. Do dziś zachwyca ona swą potężną sylwetką oraz obronnym charakterem, warto zatem przyjrzeć się jej uważniej. Wspaniałe atrakcje czekają też w okolicy Stargardu. Ci, którym marzą się spokojne wczasy nad wodą, z pewnością docenią zespół rekreacyjny i wypoczynkowy Morzyczyn-Zieleniewo. Ciekawym punktem w programie wycieczki może się też okazać wieś Kobylanka, znana z pomnikowych drzew – potężnych lip, w gronie których pojawiają się okazy liczące sobie ponad 600 cm w obwodzie.

Okolice Szczecina kusza turystów i cennymi zabytkami, i doskonałym zagospodarowaniem. Tu tanie noclegi znajdziemy bez większych problemów, a niezwykłe atrakcje sprawią, że w tej części kraju miło i pożytecznie spędzimy wolny czas.