MiastoZabytkiZwiedzanie

Szczecin i okolice: co warto zobaczyć?

Czym okolice Szczecina mogą oczarować miłośników przyrody i tych, dla których najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest odkrywanie pięknych zabytków? Jak się okazuje, wycieczki po tej części kraju mogą sprawić wiele radości każdemu z nas. Co warto zobaczyć w czasie takiej podróży?

Szczecin – niezwykłe miasto i jego skarby

Kto w czasie wycieczki po terenie Pomorza Zachodniego zajrzy na teren Szczecina, ten z pewnością nie będzie żałować. W tym mieście niemal na każdym kroku można się spotkać z cennymi zabytkami oraz z perełkami dawnej architektury. Spacer po Wałach Chrobrego, wizyta na Zamku Książąt Pomorskich oraz zwiedzanie katedry św. Jakuba Apostoła – oto wybrane atrakcje dla tych, którzy chcą lepiej poznać Szczecin i jego dzieje. Ciekawym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie też spacer w rejonie bramy Portowej oraz pałacyku Sejmów Stanów Pomorskich. A co warto zobaczyć w rejonie Szczecina? Dla miłośników aktywnego wypoczynku i przyrody wspaniałą przygodą mogą się stać wycieczki po terenie Puszczy Bukowej oraz spacery w rejonie Jeziora Szmaragdowego. Ciekawostką, której warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest tu również ogród dendrologiczny w Glinnej, założono w połowie XIX wieku.

Gryfino – tropem średniowiecznych zabytków

Spacer po tym mieście będzie ciekawą propozycją dla każdego miłośnika średniowiecznej architektury. Zabytków, którym warto się tu przyjrzeć, jest sporo. Jednym z tych najważniejszych jest potężny kościół Narodzenia NMP, który powstał w XIII wieku na dość nietypowym planie greckiego krzyża. Kto zajrzy do wnętrza tej świątyni, ten będzie mógł zobaczyć renesansową ambonę z piaskowca, stanowiącą jedno z ciekawszych dzieł sztuki sakralnej w tej części kraju. Warto też zwrócić uwagę na tak ciekawą pamiątkę po miejskich fortyfikacjach, jaką jest Brama Bańska. A co warto zobaczyć w najbliższej okolicy Gryfina? Wędrówki po Krzywym Lesie oraz po terenach Parku Krajobrazowego Dolnej Odry są propozycjami dla tych turystów, którzy marzą o wypoczynku na łonie natury.

Stargard Szczeciński i okolice

Stargard Szczeciński jest kolejnym miastem, które w czasie wycieczki po tej części kraju warto zwiedzić. Cennym zabytkiem jest tu kościół NMP z końca XIII wieku, nie brak tu również ciekawych fortyfikacji miejskich, będących ważnymi pamiątkami z czasów średniowiecza. Ważną atrakcją jest obronna brama Portowa, która powstała w połowie XV wieku. Do dziś zachwyca ona swą potężną sylwetką oraz obronnym charakterem, warto zatem przyjrzeć się jej uważniej. Wspaniałe atrakcje czekają też w okolicy Stargardu. Ci, którym marzą się spokojne wczasy nad wodą, z pewnością docenią zespół rekreacyjny i wypoczynkowy Morzyczyn-Zieleniewo. Ciekawym punktem w programie wycieczki może się też okazać wieś Kobylanka, znana z pomnikowych drzew – potężnych lip, w gronie których pojawiają się okazy liczące sobie ponad 600 cm w obwodzie.

Okolice Szczecina kusza turystów i cennymi zabytkami, i doskonałym zagospodarowaniem. Tu tanie noclegi znajdziemy bez większych problemów, a niezwykłe atrakcje sprawią, że w tej części kraju miło i pożytecznie spędzimy wolny czas.

Powiązane tematy
MiastoWydarzenia

Sanktuarium zamiast Parafii św. Józefa w Szczecinie!

W czwartek (07.10) metropolita szczecińsko – kamieński ks. abp. Andrzej Dzięga podniósł…
Czytaj dalej
KulturaMiastoWydarzenia

Kto zagości na tegorocznym Szczecin Film Festival?

Trwają przygotowania do tegorocznej edycji Szczecin Film Festival. Wydarzenie to od początku swego…
Czytaj dalej
KulturaMiasto

15. festiwal Kina Niezależnego w Przemyślu z nagrodą publiczności dla filmu o Szczecińskim dyrygencie

Film „Nowa Symfonia” wyreżyserowany przez Mateusza Żeglińskiego wrócił z 15.
Czytaj dalej