Statystyka uczestnictwa w mszach świętych: Jak Kościół Katolicki monitoruje frekwencję?

Statystyka uczestnictwa w mszach świętych: Jak Kościół Katolicki monitoruje frekwencję?

Dzisiaj, duchowni z parafii rzymskokatolickich na terenie całego kraju przeprowadzają liczenie osób uczestniczących w mszach świętych. Wszystkie zebrane dane mają zostać przekazane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Metody liczenia różnią się w zależności od parafii. Na przykład, w Kołbaczu, znajdującym się w zachodniopomorskim, obecność wiernych monitoruje elektroniczny system umieszczony przy wejściu do kościoła. Tymczasem, w parafii Świętych Cyryla i Metodego w Szczecinie, do tego celu wykorzystywane są specjalnie zamontowane kamery – informuje proboszcz parafii, ksiądz Tomasz Mędrek.

Z ostatnich badań CBOS wynika, że 89% obywateli Polski identyfikuje się jako członkowie Kościoła Rzymskokatolickiego. Jednak deklarowana przynależność nie zawsze idzie w parze z praktyką religijną. Na terenie całego kraju odnotowuje się spadek liczby chrztów, zawieranych małżeństw oraz wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach. Najniższa frekwencja – zaledwie 17,5 procent wiernych, odnotowana została w kościołach diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Natomiast najwyższą frekwencję – blisko 80 procent, odnotowano w diecezji przemysko-warszawskiej.

Przyczyny takich różnic są zróżnicowane. Dodatkowo, z danych Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2021 roku wynika, że liczba osób bezwyznaniowych w Polsce wzrosła w ciągu ostatniej dekady z 2,4% do 6,9 %.