Rekordowe wyniki portów Szczecin-Świnoujście w pierwszym półroczu

Rekordowe wyniki portów Szczecin-Świnoujście w pierwszym półroczu

Zarząd Szczecińsko-Świnoujskich Portów Morskich podsumował działalność portów w pierwszym półroczu bieżącego roku. Wyniki pokazują, że obsługiwane są one na poziomie o 3,5% wyższym w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. W szóstomiesięcznym okresie, od stycznia do czerwca, porty te obsłużyły niemal 18,1 miliona ton różnego rodzaju ładunków.

Zauważalny wzrost przeładunków zaobserwowano przede wszystkim w przypadku węgla (o 60%), różnych masowych ładunków (o 35,4%), zbóż (o 45,3%) oraz paliw (o 26,5%), w tym LNG (o 10,6%). Również przeładunki kontenerów zwiększyły się o 4,8%.

W tragicznej sytuacji znalazły się natomiast przeładunki rud metali, które spadły aż o połowę w porównaniu do ostatniego roku. Także sektor drobnicowy odnotował spadek – o 9,4 proc., w tym drobnica promowa – o 10,2 proc.

Zarządzający portem przewidują, że wyniki przeładunków z tego roku mogą przewyższyć rekordowy rok 2022. Wtedy to porty Szczecin-Świnoujście osiągnęły wynik bliski 37 milionom ton obsłużonych ładunków – był to wzrost o 11 procent w stosunku do roku 2021. Taki optymizm wiąże się z rosnącym potencjałem przeładunkowym oraz zamianą statków na większe jednostki. Dowodem na to jest dzień 10 lipca, kiedy to zanotowano rekordowy poziom przeładunków dobowych na poziomie ponad 200 tys. ton. Daje to wyraźne dowody na skuteczność pogłębienia toru wodnego między Świnoujściem a Szczecinem do głębokości 12,5 metra.