Proces opróżniania 50-metrowego basenu Floating Arena w Szczecinie

Proces opróżniania 50-metrowego basenu Floating Arena w Szczecinie

W Szczecinie rozpoczął się proces wypompowywania wody z 50-metrowej pływalni Floating Arena. Ogromna ilość – jak najbardziej okrągłe 2 miliony litrów wody, musi zostać usunięta z basenu. Woda ta zawiera podwyższoną ilość chloru, który służy do oczyszczenia instalacji basenowej. Z tego powodu, nie będzie ona odpowiednia do wykorzystania w celu nawadniania terenów zielonych, czy czyszczenia nawierzchni chodnikowych.

„Proces obniżania poziomu wody toczy się stopniowo, każdy centymetr ma znaczenie. Do usunięcia jest aż dwa miliony litrów cieczy. Zajmie to około cztery lub pięć dni. Nie da się przyspieszyć tej procedury, gdyż mogłoby to zagrozić integralności instalacji ze względu na ciśnienie” – tłumaczył Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta Szczecin dla PAP.

Opróżnianie basenu jest standardowym działaniem, które przeprowadza się na krytych pływalniach, głównie podczas przerwy wakacyjnej. Wtedy wykonuje się niezbędne prace konserwacyjne i naprawcze, a także procedurę dezynfekcji. Proces opróżniania największej szczecińskiej pływalni – Floating Arena, rozpoczął się w tym tygodniu, we wtorek. Ten zabieg jest realizowany co roku.

Przy okazji spuszczania wody z basenu, poziom chloru i innych chemikaliów zawartych w wodzie jest znacznie wyższy niż zwykle. „Zasada polega na tym, że intensywnieje chloruje się wodę, aby skutecznie oczyścić rury i całą instalację basenową” – podkreślił Sadowski.