Powstałe komplikacje w dostawie ciepła i ciepłej wody w Szczecinie z powodu awarii Elektrociepłowni Pomorzany

Powstałe komplikacje w dostawie ciepła i ciepłej wody w Szczecinie z powodu awarii Elektrociepłowni Pomorzany

W wyniku nieprzewidzianej usterki w Elektrociepłowni Pomorzany, mieszkańcy lewobrzeżnej części Szczecina muszą liczyć się z utrudnieniami w dostępie do ciepła i ciepłej wody – informuje rzeczniczka prasowa Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, Danuta Misztal. Przewiduje się, że problemy mogą utrzymywać się aż do 21 stycznia.

Danuta Misztal przekazała w czwartek, że jest już realizowane dostosowanie pracy systemu ciepłowniczego oraz innych dostawców ciepła tak, aby minimalizować niedogodności dla mieszkańców.

Mimo jednak podjętych działań, ze względu na panujące warunki atmosferyczne nie da się uniknąć lokalnych ograniczeń i całkowitych przerw w dostawach ciepła i ciepłej wody na lewym brzegu Szczecina – dodaje rzeczniczka.

Najpierw dotkliwe ograniczenia będą dotyczyły dostaw ciepłej wody, później ogrzewania. Moc niedogrzewania zależeć będzie od lokalizacji budynków względem sieci ciepłowniczej (im bliżej głównych sieci tym mniejsze utrudnienia), standardu technicznego budynków i stanu termomodernizacji oraz kondycji instalacji wewnętrznej (niższe lub wyższe zapotrzebowanie na ciepło).

Artur Michniewicz, dyrektor ds. komunikacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej przekazał PAP, że wystąpiła awaria jednego z kotłów EC Pomorzany. Wstępne diagnozy wskazują, że mogło dojść do uszkodzenia rury wewnątrz instalacji kotła, co mogło doprowadzić do jej rozszczelnienia, czego skutkiem jest przeciek pary pod wysokim ciśnieniem.