Posiedzenie sztabu kryzysowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim na skutek masowego śnięcia ryb w jeziorze Dąbie i Odrze

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim na skutek masowego śnięcia ryb w jeziorze Dąbie i Odrze

Pilne spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego zostało zwołane w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, w celu omówienia problemu dotyczącego aktualnej sytuacji wodnej. Konieczność takiego posiedzenia wynikła z zagrożenia ekologicznego na Odrze oraz jeziorze Dąbie, gdzie odkryto duże ilości martwych ryb. Przez ostatnie trzy dni z tych akwenów usunięto ponad tonę padłych ryb.

O tragicznym stanie fauny akwenu zaalarmowała Ochotnicza Straż Pożarna z Lubczyny. W komunikacie, który wydali 18 czerwca 2024 roku, poinformowali oni o działaniach, które podjęli w celu usunięcia śniętych ryb z plaży w ich miejscowości. Przy jeziorze Dąbie dokonano znaleziska kilkudziesięciu kilogramów martwych ryb. Powiatowy lekarz weterynarii przeprowadził badania, które wykluczyły możliwość, że do masowego umierania ryb doszło na skutek zanieczyszczenia metalami ciężkimi.

Wobec powyższych okoliczności, w piątek zorganizowano natychmiastowe spotkanie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w Szczecinie. Po zebraniu, dział prasowy Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował serwis Interia, że „analiza próbek wody pobranych 19 czerwca z jeziora Dąbie w Lubczynie wykazała obecność 39 milionów komórek złotej algi na litr, co jest wartością nie stanowiącą zagrożenia dla ryb”.