Planowana instalacja edukacyjno-artystyczna mająca uczcić ofiary totalitarnej przeszłości przed aresztem śledczym w Szczecinie

Planowana instalacja edukacyjno-artystyczna mająca uczcić ofiary totalitarnej przeszłości przed aresztem śledczym w Szczecinie

Przy szczecińskim areszcie śledczym pojawią się nowe elementy instalacji. Będą to figury żołnierza i cywila, wykonane w naturalnych rozmiarach, które będą integralną częścią całego projektu. Celem tej inicjatywy jest upamiętnienie ofiar reżimu totalitarnego oraz hołd dla tych, którzy w latach 1946-1955 walczyli o wolność i niepodległość Polski. Wyłonienie zwycięzcy konkursu na najbardziej odpowiedni projekt planowane jest na listopad.

Końcem października zakończył się termin składania wniosków od podmiotów, które przeszły już eliminacje na etapie wstępnym. Na tym etapie miasto jeszcze nie ujawnia informacji na temat liczby zgłoszeń. Następny krok to wybór najbardziej odpowiedniego projektu i jego realizacja.

Planowana instalacja ma charakter edukacyjno-artystyczny i zostanie umieszczona na skwerze im. Narodowych Sił Zbrojnych, położonym przed budynkiem aresztu śledczego przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinie. To właśnie tutaj, po zakończeniu II wojny światowej, odbywały się egzekucje żołnierzy z antykomunistycznego podziemia. Ich pamięć została już uhonorowana w 2017 roku przez specjalnie zaaranżowaną celę śmierci wewnątrz murów aresztu. Obecnie na murze budynku znajduje się jedynie tablica upamiętniająca te tragiczne wydarzenia.