Pamięć Ofiar Grudnia ’70: Uroczystość na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Pamięć Ofiar Grudnia ’70: Uroczystość na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, w poniedziałkowy dzień, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) razem z opozycjonistami z okresu Polski Ludowej, złożyli hołd ofiarom tragicznych wydarzeń Grudnia 1970 roku. W wyniku buntu robotników, do którego doszło w Szczecinie, życie straciło 16 osób. Na skalę kraju liczba ofiar śmiertelnych to co najmniej 45 osób, a rannych było ponad tysiąc.

Uroczystość rocznicowa miała miejsce przy pomniku upamiętniającym Ofiary Grudnia na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. W tym miejscu złożono kwiaty oraz biało-czerwone znicze przekazane przez IPN. Podczas zgromadzenia, ks. prałat Aleksander Ziejewski, który prowadził modlitwę, zwrócił uwagę na fakt, że chociaż obecnych jest jedynie „niewielka” grupa ludzi, pamięć o tragedii z 1970 roku „będzie trwać dzięki świadkom tamtych wydarzeń”.

Wokół pomnika zgromadziło się kilkadziesiąt osób: rodziny i bliscy ofiar z Grudnia 1970, członkowie Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70 – Styczeń 71, przedstawiciele IPN, a także NSZZ „Solidarność” oraz inne organizacje o charakterze patriotycznym.

Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN, podczas uroczystości przypomniał, że w grudniu 1970 roku pracownicy walczyli „o godne życie”. Zaznaczył również, że „zbrodniarze”, którzy wydawali rozkazy do otwarcia ognia przez milicję i wojsko na protestujących, nie zostali nigdy postawieni przed sądem. Męciński powtórzył, że w Szczecinie zginęło 16 osób, a w całej Polsce liczba ofiar śmiertelnych wynosiła co najmniej 45. Dodatkowo podkreślił, że rannych było ponad tysiąc osób.