Nie daj się przeziębieniu! Zobacz, jak leczyć infekcję wirusową
Przeziębienie zdarza się nawet kilka razy w roku. Szczególnie podatne są osoby, które mają częsty kontakt z dużą liczbą osób. Tego typu infekcja zwykle przebiega łagodnie i nie jest groźna. Potrafi jednak znacznie pogorszyć samopoczucie. Zobacz, jak poradzić sobie z przeziębieniem.
Po czym poznać przeziębienie?
Przeziębienie jest infekcją górnych dróg oddechowych. Odpowiadają za nią wirusy, które są powszechnie obecne w naszym środowisku. Ich aktywność znacznie zwiększa się w miesiącach jesienno-zimowych. Jednak przeziębić można się nawet latem. Czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim obniżona odporność.
Objawy przeziębienia to:
- chrypka i kaszel,
- ból głowy,
- stan podgorączkowy (a niekiedy lekka gorączka),
- katar i kichanie,
- zmęczenie i osłabienie,
- brak apetytu.
Objawy przeziębienia narastają powoli i utrzymują się przez około 7 dni.
Czy istnieją leki na przeziębienie?
Na przeziębienie można zastosować lek przeciwwirusowy, który zatrzymuje namnażanie się wirusów w organizmie. Oprócz tego zalecane jest przyjmowanie środków, które łagodzą objawy. W razie potrzeby pacjenci sięgają po leki na katar, kaszel i obniżenie temperatury ciała. Przy przeziębieniu można skorzystać z naturalnych i domowych sposobów leczenia.
Naturalne sposoby na przeziębienie
Wśród naturalnych sposobów na przeziębienie na szczególną uwagę zasługuje stosowanie preparatów roślinnych i ziołowych. Za skuteczny uznaje się czosnek – znany wszystkim dodatek do dań. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest on oficjalnie uznany za substancję leczniczą. Zawdzięcza to allicynie. Jest to główny składnik czosnku o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym.
W czasie przeziębienia można stosować też czarny bez. Ma on działanie immunomodulujące, co oznacza, że wspiera organizm w walce z patogenami. Ponadto łagodzi objawy, takie jak kaszel i stan podgorączkowy, ponieważ wykazuje właściwości wykrztuśne i napotne.
Jak poprawić samopoczucie osoby przeziębionej?
Przy przeziębieniu bardzo ważny jest odpoczynek. Osobie chorej należy zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Powinno być ono regularnie wietrzone oraz mieć temperaturę pokojową. Oprócz tego konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu – zwłaszcza gdy pojawi się gorączka. Osobie chorej trzeba podawać posiłki bogate w witaminy i minerały, ale nie należy zmuszać jej do jedzenia.
Jeżeli dojdzie do wzrostu temperatury ciała, można zastosować chłodne okłady na skronie. Należy też zadbać o komfort termiczny chorego.