Miejsce dla palmy z Lubczyny na zimę

Miejsce dla palmy z Lubczyny na zimę

Charakterystyczny element krajobrazu Lubczyny, rosnąca w tamtejszym porcie jachtowym palma, zostanie na najbliższe miesiące przeniesiona do specjalistycznego schowka. Tę niecodzienną decyzję podjął Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goleniowie, na czele z dyrektorem Andrzejem Łukasiakiem, dążąc do ochrony tej egzotycznej rośliny w czasie zimy.

Zgodnie z wyjaśnieniem dyrektora Łukasiaka, mimo że palma jest całkiem odporna na niskie temperatury, miasto postanowiło jednak zapewnić jej dodatkową ochronę. W tym roku chcą jeszcze schować palmę, obawiając się o jej zdrowie. Na przyszły rok jednak rozważa się możliwość zasadzenia jej na stałe i ochrony podczas zimy za pomocą specjalnych mat elektrycznych. Takie maty umożliwiają utrzymanie dla niej odpowiednich warunków termicznych.

Prawdziwa palma pojawiła się w marinie w maju jako część programu upiększania plaży w Lubczynie. Zastąpiła ona swoją sztuczną poprzedniczkę. Przywołując poprzednie eksperymenty z palmami, warto przypomnieć o egzotycznej palmie, która kiedyś zdobiła Brama Królewską w Szczecinie. Niestety, nie udało jej się przetrwać zimy i zaschła.