Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie – tajemnicze miejsce, które warto odwiedzić
Położone na obrzeżach miasta, a konkretnie w szczecińskiej dzielnicy Zdroje Jezioro Szmaragdowe przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Zbiornik ten zachwyca niezwykłymi kolorami i przejrzystą wodą. Z miejscem tym wiąże się wielka tragedia, która miała miejsce w roku 1925. Bez tragicznego wydarzenia Jezioro Szmaragdowe nigdy by nie powstało, to właśnie dlatego miejsce to jest tak tajemnicze, co również ma wpływ na jego popularność wśród mieszkańców i turystów.
Historia Jeziora Szmaragdowego
Skąd wzięła się nazwa jeziora oraz jego niezwykły, wręcz egzotyczny kolor? Zbiornik zawdzięcza to wysokiej zawartości węglanu wapnia w wodzie. Nie bez znaczenia jest również kredowe dno zbiornika, w którym odbija się światło.
Warto wiedzieć, że Jezioro Szmaragdowe jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Jezioro by nie istniało, gdyby nie katastrofa z roku 1925, kiedy to kopalnia kredy znajdująca się w miejscu jeziora została całkowicie zalana. Ze źródeł historycznych wiadomo, że robotnicy podczas pracy przypadkiem natrafili na wody gruntowe, co spowodowało zalanie kopalni. Według mieszkańców i turystów, kiedy sprzyja temu pogoda na dnie jeziora nadal widać wagoniki oraz narzędzia robotnicze. Przy jeziorze do tego czasu można zaobserwować mostek, który stanowi fragment torowiska kolejki służącej do transportowania urobku kredy do znajdującej się w pobliżu cementowni.
Ze Szmaragdowym Jeziorem związanych jest wiele legend. Według jednej z nich na dnie jeziora zakopany jest skarb, którego strzeże duch lasu. Miał on zostać tu umieszczony przez znanego z chciwości Skarbka. Chętnym do odszukania skarbu nie będzie łatwo, ponieważ jezioro w najgłębszym miejscu ma aż 18 metrów głębokości.
Dlaczego warto odwiedzić Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie?
Mimo że jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym, to w jego pobliżu żyje wiele gatunków zwierząt, w tym również gatunki chronione. W pobliskich bunkrach można spotkać zimujące nietoperze. W samym jeziorze żyje wiele ryb, a między innymi bas słoneczny.
Atrakcji nie brakuje również w okolicach jeziora, jedną z nich jest Polana Słoneczna, czyli popularny punkt widokowy. Prowadzi do niego Ścieżka Zdrowia. Z punktu podziwiać można dolinę Odry i cały Szczecin. Chętni mogą skorzystać z miejsca do palenia ogniska. Nieopodal jeziora znajdują się również pozostałości po wieży Baresela oraz Grota Toepffera ze sztucznymi stalaktytami, stalagnatami oraz stalagmitami.